StoryEditorRozród krów

Jak kondycja nóg i racic u krów wpływa na ich rozród?

08.03.2019., 13:03h
Od 31 lat unasiennia bydło, a niegdyś był znanym w terenie inseminatorem. Jednak postawił na rozwój produkcji mleka i nie miał już czasu na działalność poza gospodarstwem. Po 12 latach praktyki zawodowej mógł przełożyć zdobyte doświadczenie na skuteczność pokryć we własnym stadzie. Dziś wszystkie jałówki Grzegorz Ciszak inseminuje nasieniem seksowanym, dlatego głównie rodzą się cieliczki.
Jak ktoś mówi, że nie ma powtórek, to w to nie uwierzę, jedne krowy zacielają się przy pierwszej próbie, a inne potrzebują kilku podejść. To co ma duży wpływ na skuteczność krycia to kondycja nóg i racic, o czym nie wszyscy jeszcze pamiętają. Dlatego my regularnie przeprowadzamy korekcję racic dwa razy w roku. Należy też pamiętać, aby nie poddawać zabiegowi korekcji krów wysoko cielnych, bo może to się skończyć nawet poronieniem. W tym przypadku zabieg lepiej odłożyć i przeprowadzić już po wycieleniu – oznajmił Grzegorz Ciszak, dodając, że średnio na skuteczny zabieg inseminacji zużywa 1,7 porcji nasienia, co należy uznać za dobry wynik. Sam uważa, że 50% sukcesu w zacieleniu krowy to wykrycie rui i wykonanie zabiegu w najbardziej odpowiednim czasie. Sam przystępuje do krycia, gdy śluz nie jest już przezroczysty a lekko mglisty oraz gdy krowa nie obskakuje już innych krów, a daje się obskakiwać.

Jałówki wystawowe

Hodowca korzysta z buhajów z oferty firmy Alta, a swoje jałówki od 4 lat regularnie prezentuje na wystawie hodowlanej w Minikowie. W poprzednim roku obie wystawione sztuki zostały nagrodzone, jedna zdobyła tytuł ...
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 18:56