StoryEditorPorady

Jak prowadzić wypas bydła w warunkach suszy?

09.06.2020., 10:06h
Podział pastwiska na kwatery i rotacja wypasu przedłuża użytkowanie kwater a nawet umożliwia zebranie z nich trawy na siano czy sianokiszonkę. Jednak w tym roku po bezśnieżnej zimie i suchej wiośnie, trwałe użytki zielone, w tym i pastwiska, produkują znacznie ograniczony plon zielonej masy, ponieważ trawy bardzo szybko przechodzą w stan generatywny i nie wytwarzają bogatego ulistnienia.

Susza wpływa na zmniejszenie ilości wartościowych gatunków traw i przyspiesza ich starzenie

W skrajnych przypadkach deficyt wody powoduje zamieranie wartościowych gatunków traw i pojawianie się chwastów oraz ziół, które mają niestety przewagę nad roślinami wartościowymi w postaci głębokiego i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. W takiej sytuacji często potrzebne jest wykonanie zabiegów renowacyjnych po zwolnieniu kwatery lub po zakończeniu sezonu pastwiskowego. Należy jednak pamiętać, że większość metod renowacyjnych przeprowadzamy wiosną, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu pastwiskowego.

Podczas suszy skraca się też czas użytkowania poszczególnej kwatery. Nie warto czekać aż trawa będzie miała zbyt mało białka a dużo włókna, a trzeba zaznaczyć, że w warunkach suszy przyspiesza proces starzenia się traw. Należy też pamiętać, że spoczynek runi powinien wynosić co najmniej 3 tygodnie, ponieważ spada tempo jej odrostu.

Zwierzętom należy zapewnić odpowiednie warunki na pastwisku

Konieczne jest zapewnienie zwierzętom nieograniczonego dostępu do wody i cienia. Na tych kwaterach, gdzie rośliny podeschły i przestały odrast...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 11:57