StoryEditorDobry hodowca

Jak przejść od chowu świń do wysokowydajnej produkcji mleka krowiego?

15.04.2021., 16:04h
Zwykle bywa tak, że wraz z gospodarstwem następcy przejmują prowadzony w nim kierunek produkcji. Rozwijają go i doskonalą. W rodzinie państwa Zambrzuskich sprawy potoczyły się zupełnie inaczej. Następca całkowicie zmienił profil gospodarstwa, które jeszcze do niedawna świniami stało. Obecnie to doskonale rozwijająca się hodowla bydła mlecznego z imponującymi wynikami produkcyjnymi.

Po 15 latach hodowli świń zmienili kierunek produkcji na mleko

Można powiedzieć, że Hanna i Marian Zembrzuscy są już na ostatniej prostej swojej zawodowej pracy. Za około dwa lata przechodzą bowiem na zasłużoną emeryturę i oficjalnie całe gospodarstwo przejmie syn Dariusz. Następca, który chce rozwijać rolniczy dorobek rodziców, zawsze jest dla nich dumą i motywacją do pomocy. Tak też jest w rodzinnym gospodarstwie Zambrzuskich, z tą jednak różnicą, że Dariusz Zembrzuski nie zamierzał kontynuować prowadzonej przez lata przez rodziców produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Postanowił zamienić ją na hodowlę bydła mlecznego, do której od dawna miał zamiłowanie, co przy aprobacie i wsparciu seniorów już się udało.

W maju miną dwa lata od kiedy użytkowana przez 15 lat chlewnia została przebudowana i dostosowana do potrzeb bydła mlecznego.

Jak chlewnia zamieniła się w oborę?

Mieliśmy to szczęście, że udało nam się znaleźć specjalistę w swoim fachu, który doskonale zaprojektował przebudowę chlewni, przekształcając ją w bardzo funkcjonalną oborę uwięziową – wyjaśniał oprowadzając nas po obiekcie Marian Zembrz...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:09