StoryEditorWiadomości

Już ponad 1400 gospodarstw w projekcie Krowie na Zdrowie

29.01.2022., 16:01h
Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań. Sprawdziliśmy jak wyglądał miniony rok w programie Krowie na Zdrowie, którego inicjatywy często prezentujemy na łamach naszego tygodnika. W ubiegłym roku do programu dołączyło blisko 400 nowych gospodarstw rolnych, znacznie zwiększyła się również grupa sympatyków programu w mediach społecznościowych. Ponadto, w programie jest 9 gospodarstw partnerskich, posiadających status gospodarstw pokazowych, modelowych. Sukcesem zakończył się projekt badawczy Idealna bela, który będzie kontynuowany w 2022 roku.

1400 gospodarstw w programie Krowie na Zdrowie

W 2021 roku do programu dla hodowców bydła mlecznego Krowie na Zdrowie przystąpiło blisko 400 gospodarstw rolnych z Polski. Łącznie w projekcie uczestniczy ponad 1400 mlecznych gospodarstw.

Hodowcy bydła mlecznego są bardzo aktywni w Internecie. Profil Krowie na Zdrowie śledzi już ponad 5400 obserwatorów, a grupa dyskusyjna zrzesza ponad 2600 członków. W 2021 roku uczestnicy programu wzięli udział w 4 spotkaniach online, w trakcie których dyskutowano o bieżących wyzwaniach dla hodowców bydła mlecznego, w tym m.in. jak zwiększyć wydajność ciągnika oszczędzając paliwo, jak pielęgnować użytki zielone, przygotować idealną kiszonkę, czy jak radzić sobie z problemem mastitis w stadzie.

W 2021 roku twórcy programu Krowie na Zdrowie, czyli firmy: Barenbrug, CLAAS, Corteva Agriscience i De Heus, stawiali na podtrzymywanie relacji z uczestnikami projektu przez Internet, publikując nowe bieżące treści na stronie internetowej www.krowienazdrowie.pl, filmy poradnikowe na kanale YouTube, wysyłając newslettery oraz inspirując do dyskusji w mediach społecznościowych.

Już 9 gospodarstw partnerskich w programie Krowie na Zdrowie

Wzrosła też liczba gospodarstw partnerskich, których jest teraz 9. Są to gospodarstwa pokazowe, które w modelowy sposób prowadzą swoje fermy mleczne. Wśród nich są:

  • GR Brzysko-Rol,
  • gospodarstwo rolne Andrzeja Ficaka,
  • Jarosława Gajewskiego,
  • Andrzeja Hoffmanna,
  • Sebastiana Jaskuły,
  • Huberta Murlowskiego,
  • Grażyny i Daniela Schmidtków,
  • Mariusza Uszyńskiego
  • Gospodarstwo Majątek Ziemski Stary Jaworów SA.

W ubiegłym roku uczestnicy programu mogli też dowiedzieć się jak przygotować idealną belę, dzięki zrealizowanemu przez twórców programu specjalnemu projektowi badawczemu na gościnnych polach Majątku Ziemskiego Stary Jaworów SA.

Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły znaleźć odpowiedzi na wiele pytań: jaki materiał siewny wybrać, jak ustalić optymalny termin pokosu oraz jaka jest prawidłowa wysokość koszenia? Jakie są parametry prasy zwijającej potrzebne do stworzenia beli idealnej? Jakie inokulanty dobrać do zakiszania oraz jaki wpływ na jakość zakiszanego materiału mają odpowiednio dobrane środki? Jak ważna jest idealna bela w procesie żywienia zwierząt i jakimi parametrami powinna się cechować w celu odpowiedniego zbilansowania dawki pokarmowej, jakiej wymagają krowy w danym okresie fizjologicznym? Projekt będzie kontynuowany także w roku bieżącym.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 04/2022 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 21:33