StoryEditorWiadomości rolnicze

Krowa u... ginekologa

17.01.2017., 14:01h
Co – obok między innymi regularnej kontroli żywienia – możemy zrobić w naszym stadzie, by poprawić wskaźniki rozrodu? – to pytanie zadaje sobie wielu hodowców, bardzo często nie doceniając jak duże znaczenie ma w tej kwestii regularna kontrola stanu zdrowia krów, szczególnie pod kątem ginekologicznym.

Przy większych stadach krowy powinniśmy badać ginekologiczne minimum raz w miesiącu. Optymalnie byłoby co 2–3 tygodnie. Częstotliwość́ raz na 3–4 miesiące nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Po dobrze przeprowadzonym badaniu ginekologicznym hodowca powinien otrzymać następujące informacje: czy krowa jest cykliczna, tzn. czy miała już̇ ruję, czy sztuka ma zdrową macicę, czy jest cielna, czy ciąża jest pojedyncza czy bliźniacza, czy jest byczek czy jałóweczka, czy płód jest żywy i zdrowy.

Aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie te pytania, konieczne jest oczywiście badanie aparatem USG, za pomocą którego można niemal bezbłędnie określić płeć zwierzęcia między 60. a 90. dniem ciąży. Każda krowa powinna być badana ginekologicznie aparatem USG między 3. a 6. tygodniem ciąży. Jeżeli w jego wyniku lekarz weterynarii stwierdzi się, że krowa ma ciałko żółte, a więc miała już̇ pierwszą ruję, to oznacza, że jest ona prawidłowo żywiona i nie wystąpił u niej deficyt energii po porodzie. Przy prawidłowo przebiegającym rozrodzie krowa powinna pokazać ruję do 60. dnia po porodzie. Jeżeli powyżej 120 dnia nie widać rui, to z całą pewnością będziemy mieć problemy z zacieleniem.

Coraz głośniej mówi się, że ciąże bliźniacze u bydła mlecznego są swego rodzaju patologią, spowodowaną wysoką wydajnością mleczną oraz częstym podawaniem hormonów. Dlaczego? Otóż̇ często w efekcie ciąży bliźniaczej, przy urodzeniu np. byczka i cieliczki, przyszła jałóweczka jest niepłodna. Ponadto krowy z ciążami bliźniaczymi zwykle wcześniej się cielą, mają więcej problemów w okresie okołoporodowym i częściej występuje u nich zatrzymanie łożyska.

Warto pamiętać, że przy wykonywaniu badania ginekologicznego konieczne jest systematyczne zapisywanie i analizowanie danych. Im więcej mamy dokładnych informacji, tym skuteczniej możemy przeciwdziałać́ ewentualnym problemom.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 17:17