StoryEditorCielęta

Łagodna zima sprzyja występowaniu bronchopneumonii u cieląt

28.02.2020., 10:02h
Wielu rolników narzeka na brak zimy, pytają gdzie jest zima? I zastanawiają się czy to już na stałe z 4 pór roku będą 3, martwiąc się jednocześnie o stan swoich ozimin. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tak łagodna zima jak w tym roku, przypominająca bardziej jesień, sprzyja występowaniu chorób bakteryjno-wirusowych, groźnych zwłaszcza dla cieląt.

W jakich warunkach cielęta zapadają na BRDC?

Przyczyniają się do tego zarówno wilgotne powietrze, jak i dość niskie, ale w zasadzie bezmroźne temperatury. Jedną z nich jest enzootyczna bronchopneumonia cieląt (BRDC), często przebiegająca z objawami zapalenia płuc, która sieje spustoszenie w wielu cielętnikach.

Choroba ta prowadzi niekiedy do ogromnych strat ekonomicznych. Do układu oddechowego dostają się wirusy, które uszkadzając nabłonek stwarzają idealne warunki do wniknięcia w miejsca naruszone kolonii bakterii. Choroba pojawia się najczęściej z powodu dużej obsady w cielętnikach, wysokiej wilgotności i nadmiernego stężenia gazów towarzyszących produkcji zwierzęcej.

Objawy enzootycznej bronchopneumonii u cieląt

Cielęta najczęściej zapadają na tego typu zapalenie płuc w momencie zanikania odporności siarowej (3.–4. miesiąc życia), ale problem może również dotyczyć nieco młodszych cieląt, jak i starszych. Specyficznymi objawami choroby są duszności, kaszel, surowiczy wypływ z nosa, z czasem przekształcający się w ropno-śluzowy. Początkowo zakażenie atakuje oskrzela, aby w dalszej kolejności przejść na płuca. Inne ...
Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 11:33