Uczestnicy walnegoJózef Nuckowski
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Jest zysk, będą nowe sery. A rolnicy dostaną wsparcie i sprzęt

21.06.2025., 15:00h

30 maja br. odbyło się zebranie przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim. Podobnie jak w poprzednich latach, obrady otworzył Tadeusz Wojtyra – przewodniczący rady nadzorczej. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie uchwały Walnego Zebrania przegłosowane zostały jednogłośnie.

Walne Zebranie OSM Kosów Lacki: Wszystkie uchwały przyjęte jednogłośnie!

Na początku przeprowadzono wybory prezydium walnego zebrania. Jego przewodniczącym został Tadeusz Wojtyra, sekretarzem Łukasz Niemierka, a mężami zaufania Dariusz Sówka i Michał Gęsina.

W skład komisji mandatowej weszli: Ryszard Lipka – przewodniczący, Roman Tomczuk – sekretarz i Jan Pogorzelski – członek. Opiekunem komisji był Artur Wesołowski – kierownik działu skupu.

image
Andrzej Minarczuk
FOTO: Józef Nuckowski

Komisja po sprawdzeniu listy obecności stwierdziła, że na 39 wybranych przedstawicieli z głosem decydującym na dzisiejszym zebraniu jest 25 przedstawicieli. Komisja sprawdziła, czy wszyscy delegaci zostali powiadomieni o zebraniu w ustawowym terminie. Tym samym komisja stwierdza, że zebranie jest prawomocne – powiedział Ryszard Lipka.

Do komisji wniosków i uchwał zostali wybrani: Marek Robak – przewodniczący, Jacek Dybowski – sekretarz i Edmund Oleszczuk – członek. Opiekunem tej komisji był Leszek Stańczewski.

Podczas walnego zostały przeprowadzone wybory dwóch przedstawicieli na Walne Zebranie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny. Dlatego też została wybrana komisja wyborcza w składzie: Adam Fabijański – przewodniczący, Andrzej Fabisiak i Mariusz Steć.

Opiekunem tej komisji była Agnieszka Szerszeń. Głosy liczyła komisja skrutacyjna w składzie: Piotr Ołdakowski – przewodniczący, Krzysztof Bala – sekretarz i Marek Matusik – członek.

Opiekunem tej komisji była Monika Kapusta. Delegatami na Walne Zebranie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny został Andrzej Minarczuk – prezes zarządu OSM Kosów Lacki i Tadeusz Wojtyra – przewodniczący rady nadzorczej OSM Kosów Lacki.

image
Tadeusz Maliborski
FOTO: Józef Nuckowski

Trudny rok zakończony z zyskiem. Prezes Minarczuk podsumowuje 2024

Andrzej Minarczuk – prezes OSM Kosów Lacki sprawozdanie z pracy zarządu za 2024 rok rozpoczął od stwierdzenia, że jego pierwsze półrocze było niezwykle trudne. Pomimo tych trudności spółdzielnia zamknęła 2024 rok zyskiem w wysokości 2 569 000 zł.

W zakresie skupu mleka i współpracy z dostawcami będziemy udzielać rolnikom, członkom naszej spółdzielni, pomocy w specjalizacji hodowli bydła mlecznego. Będziemy nadal zaopatrywać dostawców w środki do produkcji i udzielać pomocy finansowej w ramach pożyczek z funduszu Wzajemnej Pomocy. Będziemy współpracować z rolnikami i udzielać im pomocy w zakresie racjonalnego żywienia i właściwej higieny udoju – powiedział Andrzej Minarczuk.

Inwestycje na 2025 rok – nowe maszyny, linie produkcyjne i fotowoltaika

Andrzej Minarczuk powiedział, że OSM Kosów Lacki realizuje tylko te inwestycje, na które otrzymuje dofinansowanie. Wśród planów na 2025 rok wymienił następujące inwestycje: zakup i montaż maszynowni chłodniczej, zakup i montaż linii do produkcji sera „Jędrula”, stację trafo, modernizację stacji odbioru mleka i aparatowni, zakup i montaż tankosilosów, montaż fotowoltaiki na oczyszczalni ścieków.

W zakresie inwestycji planujemy budowę nowej stacji transformatorowej o mocy 1250 kVA, która ma zasilać nową maszynownię i poprawić zasilanie zakładu. Chcemy zastąpić wyeksploatowaną automatykę sterującą stacją odbioru mleka, pasteryzatorni oraz masłowni. Zamierzamy wykonać zabudowę układu odzysku ciepła z jednostki kogeneracyjnej. Chcemy obniżyć koszty wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Planujemy również instalację nowej linii produkcyjnej serów podpuszczkowych niedojrzewających oraz wprowadzenie nowego wysokomarżowego produktu – powiedział Andrzej Minarczuk.

Ser „Jędrula” i Gouda z kurkami na podbój rynku – nowa strategia marketingowa

Zadania na przyszły rok w zakresie marketingu i organizacji sprzedaży polegają między innymi na: promowaniu i rozszerzaniu sprzedaży sera Gouda z kurkami i cebulą, kawałkowanego, o wadze 250 g, sera Jędrula oraz rozszerzenie sprzedaży sera Fitnes kawałkowanego.

Wśród zadań jest także zwiększenie rozpoznawalności oraz sprzedaży produktów i usług, budowanie wizerunku marki oraz budowanie relacji z klientami.

image
Ryszard Lipka
FOTO: Józef Nuckowski

Pasmo sukcesów! Nagrody i certyfikaty dla OSM Kosów Lacki w 2024 roku

OSM Kosów Lacki w 2024 roku otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce w konkursie Good Cheese w kategorii „Ser na Kanapkę” za ser w plastrach Prozdrowotny 150 g. III miejsce w konkursie „Smakuje dzieciom” w kategorii „Dobre śniadanie” za ser typu włoskiego Sorento. Ponadto spółdzielnia zajęła III miejsce w konkursie „Lider Forum Produkty 2024” za ser długodojrzewający Magnal w kategorii „Duma serowara”.

W konkursie „Lider Forum Produkty 2024” III miejsce OSM Kosów Lacki zajęła także za Masło Tradycyjne w kategorii „Tłuszcze”. Ponadto spółdzielnia zdobyła certyfikaty „Doceń Polskie” za ser prozdrowotny i za ser Jubilat.

Rada nadzorcza zadowolona z wyników – absolutorium dla zarządu

Sprawozdanie z działalności rady nadzorczej przedstawił jej przewodniczący Tadeusz Wojtyra.

Rada nadzorcza w obecnym składzie pracuje już 3 lata. W przyszłym roku odbędą się wybory do rady nadzorczej naszej spółdzielni. W ubiegłym roku mieliśmy 4 posiedzenia rady nadzorczej. Ponadto miały miejsce 4 posiedzenia prezydium i 4 posiedzenia każdej z trzech komisji. Pierwsze miesiące ubiegłego roku były bardzo trudne i zamykały się stratą. Jednak dzięki naszemu działowi handlu i dzięki sprawnemu zarządzaniu udało się to nadrobić i zamknęliśmy rok z zyskiem – powiedział Tadeusz Wojtyra.

image
Tadeusz Wojtyra
FOTO: Józef Nuckowski

Przewodniczący rady nadzorczej podziękował wszystkim za starania na rzecz OSM Kosów Lacki.

Chciałbym złożyć podziękowania zarządowi spółdzielni pod przewodnictwem Andrzeja Minarczuka za ogromny wkład i zaangażowanie w ubiegłym roku. Dziękuję też pracownikom za ich trud. Chcę podziękować wszystkim rolnikom za pracę przy krowach, która jest największym wysiłkiem w rolnictwie. Rada nadzorcza oceniając całokształt stwierdza, że zadania w zakresie skupu, produkcji wyrobów i uzyskania wyników finansowych zostały wykonane prawidłowo. W związku z tym rada nadzorcza wnosi o udzielenie absolutorium zarządowi spółdzielni za rok 2024 – Andrzejowi Minarczukowi – prezesowi zarządu i Mikołajowi Żdanukowi – wiceprezesowi zarządu – powiedział Tadeusz Wojtyra.

Delegaci walnego jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi w osobach Andrzeja Minarczuka – prezesa naczelnego i Mikołaja Żdanuka – wiceprezesa ds. technicznych, który przestał już pełnić funkcję wiceprezesa w OSM Kosów Lacki.

image
Anna Boczoń-Borkowska
FOTO: Józef Nuckowski

Eksperci o przyszłości mleczarstwa – trudna branża, ale z potencjałem

Wśród gości zaproszonych na tegoroczne zebranie przedstawicieli byli: Tadeusz Maliborski – lustrator z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Anna Boczoń-Borkowska – powiatowy lekarz weterynarii w Sokołowie Podlaskim, Paweł Kuroczycki – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny portalu „Nowy Przegląd Mleczarski”.

image
Marek Robak
FOTO: Józef Nuckowski

Tadeusz Maliborski w swoim wystąpieniu stwierdził, że produkcja mleka jest najtrudniejszą gałęzią rolnictwa, ale z drugiej strony daje ona codzienny przychód finansowy.

Mleczarstwo jest bardzo trudne, ale efekty ciężkiej pracy widać w waszej spółdzielni, która się stale rozwija – powiedział Tadeusz Maliborski.

Podczas tegorocznego walnego swoje wystąpienie miała Anna Boczoń-Borkowska – powiatowy lekarz weterynarii w Sokołowie Podlaskim, która przedstawiła delegatom zagrożenia płynące z wystąpienia wirusa pryszczycy u naszych sąsiadów.

image
Pamiątkowe zdjęcie uczestników walnego
FOTO: Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. lipiec 2025 22:59