Dariuszowi Sapińskiemu, prezesowi Grupy Mlekovita, towarzyszyła załoga spółdzielni, która pomogła w odbiorze 11 medaliKrzysztof Wróblewski
StoryEditorMleczarze rządzili na Polagrze Food

Polagra Food 2023: Deszcz medali dla polskich mleczarni

10.10.2023., 08:54h
Niedawno odbyła się największa impreza wystawiennicza w branży spożywczej, czyli Polagra Food. Galę wręczenia Złotych Medali MTP, jak co roku, zdominowali liderzy rynku mleczarskiego. Jury konkursowe doceniło 18 produktów w Salonie Food, wszystkie z branży mleczarskiej.

Mlekovita nagrodzona złotymi medalami MTP za nowości

Stały uczestnik targów Polagra – SM Mlekovita, odebrała najwięcej złotych medali, jej produkty zostały docenione za nowoczesność, innowacyjność oraz wytwarzanie swoich wyrobów mlecznych w oparciu o najwyższej klasy technologie. W przypadku Mlekovity – sąd konkursowy uhonorował złotą statuetką zupełnie nowe produkty tej firmy. To m.in. roślinna linia Vegevita, wysokobiałkowy baton twarogowy Super Body Active czy mleczne Wypasione desery.

Te nagrody cieszą nas tym bardziej, że wyróżnione zostały nowości wprowadzone w ostatnim roku, a dzięki uhonorowaniu ich prestiżowymi złotymi medalami klienci i konsumenci mają pewność najlepszego wyboru. My zaś jako producent mamy satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, włożonej w rozwój asortymentu, nowe wyroby i smaki – mówił Dariusz Sapiński, prezes zarządu Grupy Mlekovita.

image

Dariuszowi Sapińskiemu, prezesowi Grupy Mlekovita, towarzyszyła załoga spółdzielni, która pomogła w odbiorze 11 medali

FOTO: Krzysztof Wróblewski

Złote medale dla OSM Łowicz

Po kilku latach nieobecności na targach Polagra Food, z bogatym asortymentem wyrobów mlecznych wrócił OSM Łowicz. Producent ten odebrał złote medale za swoje najbardziej rozpoznawalne produkty, sygnowane logo z charakterystyczną łowiczanką. Do procesu tworzenia opakowań OSM Łowicz używa tzw. Zielonego Azotu, wytwarzanego w 100% z odnawialnych źródeł energii.

image

Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz, z pięcioma złotymi medalami dla produktów spółdzielni

FOTO: Krzysztof Wróblewski

Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz: – Na Polagrze otrzymaliśmy pięć złotych medali dla naszych produktów oraz nagrodę Eco Prize za opakowanie, w które została zapakowana Śmietanka łowicka. Ten karton nie zawiera warstwy aluminium, a opakowanie nadaje się w 100% do recyklingu. Zależy nam bowiem na zmniejszeniu wpływu naszej produkcji na środowisko. Zarówno wyróżnienia, jak i obecna, dobra sytuacja OSM Łowicz, to zasługa ciężkiej pracy zarówno rolników – dostawców mleka, jak i pracowników oraz kadry zarządzającej. Najbliższe miesiące nie będą łatwe dla całej branży, nasz eksport zmniejszył się, ponieważ nasze produkty przestały być konkurencyjne na rynku światowym. Wynika to nie tylko z sytuacji cenowej, ale i narzucanych ograniczeń wynikających z unijnego Zielonego Ładu.

image

Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz i medalowy dorobek Polagry na stoisku spółdzielni

FOTO: Krzysztof Wróblewski

Prezes OSM Koło: wiele mleczarń nie osiąga zysków, a małe gospodarstwa wyprzedają krowy

Czesław Cieślak, prezes OSM Koło: – Na ocenę tegorocznej Polagry przyjdzie czas po jej zakończeniu. Widać, że na Polagrze jest coraz mniej mleczarzy, ale to pewnie wynika z sytuacji w branży, w której wiele zakładów nie osiąga zysków lub ponosi straty. Nastroje zarówno w spółdzielniach, jak i wśród rolników są nieciekawe, nie ma co ukrywać, że spadek ceny mleka o ponad złotówkę na litrze w stosunku do ubiegłego roku, denerwuje rolników. Środki produkcji tak bardzo nie potaniały. Na szczęście w ostatnich dniach rośnie na rynku zainteresowanie głównie masłem. Czy można to połączyć z zakupami na rezerwy państwowe? Jednak ciągle ceny na rynkach światowych utrzymują się na najniższym poziomie od wielu lat. Obawiam się, że zaowocuje to spadkiem produkcji, który już jest widoczny w gospodarstwach mniejszych, które wyprzedają krowy.

image

OSM Koło otrzymało złoty medal MTGP za serek typu włoskiego Fromaggio Italiano, nagrodę odebrał osobiści Czesław Cieślak, prezes spółdzielni

FOTO: Krzysztof Wróblewski

Wiesław Żebrowski: Zaczynaliśmy od zera a dziś miesięcznie produkujemy 300 ton twarogów

Wiesław Żebrowski, prezes CSM W Ciechanowie: – Podsumowując miniony rok, chciałbym powiedzieć, że dynamika naszej produkcji wyniosła 164%, co daje nam piąte miejsce w kraju. Dziś liczą się wyniki, a te wyniki biorą się stąd, że rośnie produkcja i sprzedaż. Rozwijamy produkcję masła, mleka spożywczego i serów, choć ceny tych ostatnich są niezbyt atrakcyjne. Zaczynaliśmy od zera a dziś miesięcznie produkujemy 300 ton twarogów, a liczymy, że będziemy produkować ponad 400 t. Oceniając sytuację na rynku mleka warto zauważyć wzrost ceny mleka przerzutowego.

image

Wiesław Żebrowski, prezes CSM Ciechanów, na stosiku zorganizowanym przez Polską Izbę Mleka

FOTO: Krzysztof Wróblewski

Prezes Lazura: nasz ser pleśniowy nie podlega wahaniom cenowym

Jerzy Krzak, prezes Lazura – Spółdzielczego Związku Grup Producentów Rolnych: – Targi to okazja do spotkania z kontrahentami, wymiany informacji i poglądów. Sytuacja jest dziś bardzo dynamiczna, ceny zmieniają się z dnia na dzień, zwłaszcza że ogłoszono zakupy na rezerwy państwowe. Nasz produkt – ser pleśniowy Lazur, nie podlega wielkim wahaniom cenowym, ponieważ jest specyficzny. Konsument w Polsce reaguje na niego bardzo pozytywnie i nie możemy narzekać na eksport. Chciałbym dodać, że podczas ostatnich dożynek prezydenckich, Agata Kornhauser–Duda, pierwsza dama, zapewniła nas, że Lazur jest w prezydenckiej kuchni.

Złote medale Polagra Food 2023

OSM w Kole – Formaggio Italiano – serek typu włoskiego 220 g;

SM Mlekovita – Desery Vege 150g: kokosowy, smak waniliowy, kawowy, Maślanka Polska 1 kg, napój owsiany Vegevita 1 kg, Ser Bialski z Doliny Krzny, Ser Bialski z dziurami z Doliny Krzny, Super Body Active – batonik twarogowy proteinowy 40 g, Super Body Active – serek wiejski wysokobiałkowy 200 g, Wypasiona kaszka manna 150 g, Wypasione batoniki twarogowe w polewie o smaku białej czekolady: kokosowy i truskawkowy 40 g, Wypasione desery mleczne z ryżem 150 g, Wypasione serniczki z polewą: brzoskwiniową, truskawkową i wiśniową 150 g, Wypasiony deser śmietankowy 130 g;

OSM Łowicz – Maślanki smakowe 500 g, Mleko łowickie UHT 3,2% 1 l, Ser Księżak 130 g, Śmietana łowicka naturalna 12% i 18% 200 g, Śmietanki łowickie UHT 500 ml (12%, 18%);

SM WART-MILK w Sieradzu – Śmietanki UHT MU! w opakowaniach 500 ml (12%, 18%, 30% oraz 36%);

Grand Prix Grupy MTP – Ser Bialski z Doliny Krzny, Ser Bialski z dziurami z Doliny Krzny wygrał także w plebiscycie konsumentów zgarniając główną nagrodę – Złoty Medal Wybór Konsumentów, ale także otrzymał specjalne wyróżnienie – przyznawane dla najlepszych produktów ze wszystkich nagrodzonych, czyli Grand Prix Grupy MTP.

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}402188{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402185{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402186{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402187{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402189{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402190{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402191{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402192{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402193{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402197{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402198{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Paweł Kuroczycki

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 03:42