Polskie i ukraińskie mleczarnie apelują do premierów Polska zyskuje prawie 100 mln euroPolska Izba Mleka
StoryEditorAPEL MLECZARNI DO PREMIERÓW

Polskie i ukraińskie mleczarnie apelują do premierów. Polska zyskuje prawie 100 mln euro

03.03.2024., 18:48h
Eksport mleka i produktów mleczarskich do Ukrainy jest obecnie bardzo istotny dla polskich mleczarni. Nasze saldo handlowe to ponad 97 mln euro. Ale również ukraińskie mleczarnie zyskują na współpracy z naszą branżą. Dlatego przedstawiciele sektora mleczarskiego z obu państw apelują do premierów o dialog. "Mleko nie może stać się ofiarą braku porozumienia w zakresie importu zboża" - można przeczytać w piśmie do władz.

Sektor mleczarski apeluje do premierów Polski i Ukrainy o porozumienie

W Warszawie podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem oraz wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem miały miejsce rozmowy dotyczące przyszłości rolnictwa.

Tym czasem na Podlasiu, czyli w zagłębiu polskiej branży mleczarskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiej i ukraińskiej branży mleczarskiej. Przedstawiciele obydwu stron postanowili zaapelować do Premierów i Ministrów Rolnictwa Polski i Ukrainy.

Podczas, gdy część sektorów apeluje o zamykanie granicy, branża mleczarska prosi o jak najszybsze rozwiązanie problemów oraz podjęcie konstruktywnego dialogu. Zarówno polski, jak i ukraiński sektor mleczarski zwracały się do władz już kilkukrotnie.

Poszerza się też grono apelujących o rozwiązanie problemu. Stronę polską reprezentowała Agnieszka Maliszewska - członek zarządu Polskiej Izby Mleka, natomiast stronę ukraińską Arsen Didur – dyrektor wykonawczy Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy oraz Hanna Ławreniuk – dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Mleka.

Polska na eksporcie produktów mleczarskich zyskuje 97 mln euro

W wspólnym apelu podkreślono, że saldo handlowe w przypadku produktów mleczarskich, jest wyjątkowo korzystne dla polskich przedsiębiorstw. Wynosi ono ponad 97 milionów euro. Niemniej oprócz wymiany handlowej za wyjątkowo istotne uznaje się również wymianę wiedzy i doświadczeń. W przyszłości niewykluczone są rozmowy o inwestycjach pomiędzy państwami lub innych formach współdziałania.

Uczestnicy spotkania zaapelowali, aby zarówno premier Donald Tusk, jak i premier Denys Shmyhal podczas rozmów swoich rządów brali pod uwagę specyfikę branży mleczarskiej oraz jak istotny dla obydwu społeczeństw surowiec przetwarza.

image

Apel przedstawicieli polskich i ukraińskich mleczarni

FOTO: Polska Izba Mleka

Zarówno polski, jak i ukraiński sektor mleczarski nie mają zamiaru burzyć mostów, bo to nie służy żadnej ze stron. Wszelkie próby budowania barier pomiędzy branżami i konsumentami po obu stronach granicy mogą przynieść tylko straty, zarówno gospodarstwom rolnym, przetwórcom, jak i konsumentom.    

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 03:41