Głosy zapowiadające prawdziwą rewolucję w obszarze ujawniania informacji niefinansowych nie wydają się przesadzone, chociażby ze względu na to, że większość przedsiębiorstw przywykła do raportowania jedynie sprawozdań finansowych opartych na danych liczbowych.Pexels
StoryEditorNowy Zielony Ład

Zielony Ład w praktyce: rozkręca się raportowe szaleństwa dla mleczarń

04.07.2024., 14:00h
Przewodnicząca Komisji Europejskiej wprowadzenie Zielonego Ładu porównała do postawienia stopy na Księżycu przez pierwszego człowieka. Wydaje się, że coś mogło pójść nie tak od czasu ogłoszenia Nowego Zielonego Ładu, ponieważ chociażby w sferze rolnej Bruksela postanowiła pójść na znaczne ustępstwa.

Nowy Zielony Ład: Komisja Europejska wcale nie idzie na żadne ustępstwa

Niestety, tylko się wydaje. UE wyszykowała system raportowania, który docelowo będzie obejmował nawet zużycie energii i wody w gospodarstwie dostawcy mleka, wykorzystanie gnojowicy, przyrost masy mięśniowej bydła opasowego czy rodzaj używanej paszy.

Spory dotyczące stosowania nawozów, pestycydów, zalesiania czy ugorowania gruntów w szerszym obrazie nie mają większego znaczenia. Same ustępstwa dotyczące obszaru rolnictwa w skali całości gospodarki państw unijnych, owszem, mogą być odebrane jako znaczące, jednak w żadnym stopniu nie zmieniają szerszego kontekstu projektu.

Jest tak ze względu na większą dostępność funduszy dla przedsiębiorstw prowadzących zieloną transformację. Z drugiej strony, narzędzia stworzone do raportowania procesu zostały już wdrożone do systemów prawnych właściwie wszystkich państw unijnych. W przypadku Polski nastąpiło to we wrześniu 2023 roku.

Dziś można stwierdzić, że na całym obszarze Unii Europejskiej wdrożono system raportowania dotyczący realizacji głównych założeń Zielonego Ładu, zmuszający kolejne firmy do zdawania relacji z realizacji jego postanowień. Warto wspomnieć, że Unia Europejska nie jest odosobniona w swoich działaniach.

17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ - co w nie wchodzi i jak UE będzie je realizować?

Być może w przypadku większości państw rygory nie są posunięte do stopnia tak znacznego, jak w naszym obszarze gospodarczym, jednak wspólny mianownik jest dość łatwy do zidentyfikowania. Jest nim siedemnaście celów przedsiębiorstw i gospodarek w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Są one sformułowane dość ogólnie, a właściwie stanowią hasła, które każda branża powinna uwzględniać w swojej działalności. Znajdziemy wśród nich walkę z ubóstwem, z głodem, ochronę klimatu, produkcję czystej i powszechnie dostępnej energii czy powszechny dostęp do czystej wody.

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:26