Zmiany w KZSM Broś i Wieczorek podali się do dymisjiArchiwum TPR
StoryEditorDymisje w KZSM

Zmiany w Zarządzie KZSM. Broś i Wieczorek podali się do dymisji

21.03.2024., 11:25h
Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz Stanisław Wieczorek, zastępca szefa KZSM podali się do dymisji. Kiedy będzie nowy zarząd Związku?

Waldemar Broś i Stanisław Wieczorek odchodzą z KZSM

W połowie marca 2024 r. rezygnację z funkcji złożył prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny – Waldemar Broś. W fotelu szefa Związku zasiadał od maja 2002 roku, czyli ponad 20 lat! Do dymisji podał się również Stanisław Wieczorek, zastępca prezesa KZSM, który zasiadał w zarządzie od 2009 roku.

Kiedy będzie nowy zarząd KZSM?

Formalnie obie dymisje jeszcze nie zostały przyjęte. Może się to stać na początku kwietnia podczas posiedzenia Rady KZSM Zw. Rew. Jeżeli Rada przyjmie obie dymisje, wówczas rozpocznie się poszukiwanie nowego prezesa i jego zastępcy.

Natomiast Waldemar Broś i Stanisław Wieczorek swoje funkcje mają sprawować do końca czerwca 2024 r.

Dlaczego obecny zarząd KZSM odchodzi?

Oficjalny powód rezygnacji obu członków zarządu z dalszego pełnienia funkcji to chęć przejścia na emeryturę od 1 lipca 2024 roku.

Jednak nieoficjalne informacje wskazują na problemy finansowe Związku. Warto także dodać, że podczas Zjazd Delegatów KZSM 12 października 2023 r. obaj członkowie zarządu nie uzyskali absolutorium. Waldemar Broś dostał 33 głosy „za”, a przeciw było 48. Z kolei wiceprezes Stanisław Wieczorek dostał za udzieleniem absolutorium 40 głosów, a przeciw 42 głosy.

Podczas debaty zarząd proponował zwiększenie stawek członkowskich co spotkało się z dużym oporem delegatów.

–  Ze względu na znaczny wzrost kosztów, w poprzednich latach koszty przewyższały przychody o kwotę ok. 200 tys. zł, a w tym roku [2023 – przyp. red.], o czym zaważy opłata wieczysta, niekorzystna różnica kosztów do przychodów sięgnie 300 tys. zł. To dlatego zdecydowaliśmy się na propozycję zwiększenia składek, które wtedy wyniosłyby w skali roku maksymalnie 1,4 mln zł, co pozwoliłoby pokryć nam koszty i zamknąć się na zero, bo związek nie jest po to, aby wypracować zyski – powiedział Stanisław Wieczorek.

image
Zjazd delegatów KZSM

Burzliwa debata w KZSM z nieruchomościami w tle

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 22:57