StoryEditorWiadomości rolnicze

Na łowickiej dwudziestce

16.11.2015., 15:11h
  Przed ponad 12 laty Jan Czapnik zdecydował się wybudować jedną z pierwszych w swojej okolicy obór wolnostanowiskowych. Po obejrzeniu kilku takich obiektów na wycieczce w Niemczech, był przekonany, że dla krów najwygodniejsza jest głęboka ściółka, a w praktyce najlepiej sprawdza się jej połączenie z rusztami betonowymi. W ten sposób powstał obiekt, w którym przy stole paszowym są ruszta betonowe, a część legowiskowa to głęboka ściółka.

Krowy na głębokiej ściółce w łatwy sposób, bez żadnych ograniczeń, kładą się i wstają, przyjmując podczas tych czynności jak najbardziej naturalne pozycje. Dzięki czemu jest to najmniej urazowy system. Jednak zastosowanie samej głębokiej ściółki przyczyniłoby się do bardzo dużego zużycia słomy, a także do problemów z utrzymaniem czystości podłoża oraz krów na odpowiednio wysokim poziomie. Stąd konieczność zastosowania rusztów przy stole paszowym. Ponadto bez rusztów ciągłej zmianie podlegałaby wysokość płaszczyzny, na jakiej stoją krowy, co w praktyce prowadziłoby do utrudnienia pobierania TMR-u ze stołu paszowego – powiedział Jan Czapnik.

Szczegóły dotyczących tego tematu znajdziecie Państwo w numerze 47/2015 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata lub zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 14:47