Producenci mleka z Oceanii mierzą się z podobnymi problemami co rolnicy z Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych. W związku z tym prognozy dotyczące produkcji mleka chociażby w Nowej Zelandii, wskazują na spadek jego ilości. 
StoryEditorAnalizy rynkowe

Nie tylko unijne mleczarstwo boryka się z ogromnymi problemami

23.06.2024., 17:00h
W ostatnich latach dość często pojawiają się informacje o likwidowanych zakładach mleczarskich czy upadających przedsiębiorstwach mleczarskich. Większość skupia się tu na firmach działających w państwach unijnych oraz w Stanach Zjednoczonych.

Poza Europą także upadają zakłady mleczarskie

Sprawia to wrażenie, jakby problemy związane z produkcją i przetwórstwem mleka występowały wyłącznie w naszym najbliższym otoczeniu. Niestety, zjawisko to jest dużo szersze, a w części regionów świata znacznie bardziej dotkliwe niż chociażby w Polsce.

Upadłości zakładów mleczarskich czy kurczenie się produkcji wśród rolników może być wynikiem różnych czynników. Może ono następować chociażby w wyniku zmian w preferencjach konsumentów, wzrostu kosztów produkcji, czy niskich cen zbytu mleka i produktów mleczarskich na rynku.

Istotnym czynnikiem mogą być tu występujące już coraz częściej, również wśród polskich gospodarstw rolnych, problemy ze zdobyciem i utrzymaniem pracowników. W wyniku wystąpienia takich sytuacji, zakłady mleczarskie mogą być zmuszone do podejmowania działań restrukturyzacyjnych, poszukiwania nowych rynków zbytu, inwestowania w modernizację produkcji czy nawet zmiany przyjętej przed laty ścieżki rozwoju.

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 22:30