Goście tegorocznego Forum Zootechnicznego otrzymali solidną dawkę wiedzyBeata Dąbrowska
StoryEditorForum Zootechniczne Timac Agro

Nowe produkty w portfolio Timac Agro

08.03.2024., 16:00h
Po sukcesie – zaprezentowanej dokładnie rok temu – nowej linii produktowej: SPADEA, CETEIA i LUNEO, w tym roku firma Timac Agro przedstawiła kolejne nowości w swoim portfolio. Wydaje się być już tradycją, że prezentacja nowych produktów odbywa się w sposób szczególny, podczas dorocznie organizowanych konferencji w formie „Forum Zootechnicznego”.

Wyśmienita frekwencja na tegorocznym Forum Zootechnicznym Timac Agro

Tegoroczna edycja Forum odbyła się 12 lutego w Aleksandrowie Łódzkim, a po wyjątkowo udanym debiucie ubiegłorocznej konferencji, nie dziwi, że frekwencja gości w sali konferencyjnej Hotelu Czarny Staw dopisała.

Jak zawsze, organizatorzy zadbali, by wydarzenie miało nie tylko uroczysty, ale przede wszystkim wysoce merytoryczny charakter. I tak, wydarzenie swoją obecnością zaszczyciły znane i uznane autorytety świata nauki w osobach: prof. Zygmunta Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz prof. Roberta Kupczyńskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który tłumaczył słuchaczom jak dobrostan i zrównoważona hodowla wpływają na zdrowie, wydajność i opłacalność produkcji zwierzęcej.

Z kolei prof. Zygmunt M. Kowalski omówił – jakże ważny dla zdrowia zwierząt i ich produkcji wpływ mykotoksyn. O nadal niedocenianym, ale jakże realnym problemie w stadach bydła, czyli pasożytach żołądkowo-jelitowych, również o kokcydiozie, która dotyka 90% cieląt, mówił podczas swojej prelekcji kolejny, gość – lekarz weterynarii Martyna Frączak z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

image

Goście tegorocznego Forum Zootechnicznego otrzymali solidną dawkę wiedzy

FOTO: Beata Dąbrowska

Trzeba też wspomnieć, że w tym roku wykłady odbywały się w dwóch odrębnych panelach: wspomniany już panel bydło oraz panel drób. Do tych niezwykle ważnych i zawsze aktualnych tematów oczywiście powracać będziemy w kolejnych wydaniach naszego tygodnika, niemniej trzeba podkreślić, że tematy naukowych prelekcji nie były przypadkowe i wynikały z charakteru nowych produktów zootechnicznych, które są odpowiedzią Timac Agro na oczekiwania hodowców.

image

Podczas spotkania na scenie „zadebiutowały” dwa nowe produkty
Ceteia Detox i Protect-IN

FOTO: Beata Dąbrowska

Trzy nowe linie produktów Timac Agro dla bydła

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Timac Agro zaprezentowała trzy nowe linie produktowe, każda oznaczona innym kolorem: żółta SPADEA, zielona CETEIA i czerwona LUNEO. Linia produktów SPADEA przeznaczona jest dla wysoko wydajnych zwierząt i wpływa na poprawę działania układu pokarmowego oraz bezpośrednio i pośrednio poprawia wykorzystanie paszy. Linia LUNEO przeznaczona jest dla zwierząt rosnących i w okresie rozrodu. Stworzona została z myślą o wsparciu płodności i wzrostu zwierząt. Z kolei linia CETEIA – to gama produktów odpowiadających za odporność i zdrowotność zwierząt, zapewniając tym samym utrzymanie wysokiego statusu zdrowotnego stada.

image

Piotr Kotowski – product manager zaprezentował jedną z nowości – Ceteia Detox

FOTO: Beata Dąbrowska

I właśnie do linii Ceteia dołączył nowy, zaprezentowany na Forum produkt pod nazwą Ceteia Detox. Jest to płynny, uzupełniający dodatek paszowy poprawiający funkcjonowanie wątroby.

Głównym zadaniem dodatku jest wsparcie i detoksykacja wątroby w najbardziej krytycznych momentach, czyli w okresie zasuszenia, w okresie poporodowym, w stanach chorobowych, podczas zmiany dawek pokarmowych, w okresach stresu cieplnego, spadku apetytu, przygotowaniu do inseminacji, czy też problemach zdrowotnych cieląt – wyjaśniał Piotr Kotowski, product manager. W składzie tego innowacyjnego produktu znajdziemy: metioninę – wspierającą działanie przeciążonej wątroby poprzez regulację gospodarki lipidowej: betainę – korzystnie wpływającą na przemiany energii, czy niacynę, która dodatkowo zwiększa syntezę białka w żwaczu oraz zmniejsza rozkład tłuszczu i koncentrację ciał ketonowych we krwi. Jednym z komponentów Cetei Detox jest też cholina, która pełni ważną rolę w profilaktyce zaburzeń funkcjonowania wątroby i jest zarazem istotnym dodatkiem w okresie zagrożenia ketozą i stłuszczeniem wątroby.

image

Prof. Zygmunt Kowalski przekazał uczestnikom wiele cennych infromacji na temat mykotoksyn i ich negatywnego wpływu na zwierzęta

FOTO: Beata Dąbrowska

Jakie działanie ma Ceteia Detox?

Odżywia, udrożnia i regeneruje wątrobę. Pełni więc niezwykle ważną funkcję detoksykującą, bowiem zdrowa i udrożniona wątroba lepiej radzi sobie z np. z mykotoksynami. Zdrowa i dobrze funkcjonująca wątroba oznacza także poprawę apetytu zwierząt i minimalizuje ryzyko stłuszczenia wątroby u wysoko wydajnych krów.

W krytycznych okresach cyklu produkcyjnego Ceteia Detox stosuje się zwykle przez 3 do 5 dni, w ilościach: 100 ml dziennie w przypadku dorosłej krowy, 50 ml na jałówkach i opasach oraz 20 ml dziennie w przypadku cieląt.

image

O tym, jak dobrostan i zrównoważo na hodowla wpływają na zdrowie, wydajność i opłacalność produkcji mówił prof. Robert Kupczyński

FOTO: Beata Dąbrowska

Kompleks Protect-IN czyli kolejna nowość od Timac Agro

Kolejną nowością, jaka dołączy wkrótce do zootechnicznej gamy Timac Agro jest kompleks Protect-IN, którego najważniejszym zadaniem jest ograniczenie negatywnego działania pasożytów, jakie pojawiają się w środowisku utrzymania zwierząt. Kokcydia czy kryptosporidia bardzo często są praktycznie nie do wykrycia, dlatego też najlepszym sposobem ich ograniczania jest profilaktyka. Jednym z jej elementów jest stosowanie specjalistycznych produktów wprowadzanych do diety zwierząt. I właśnie kompleks Protect-IN powstał jako odpowiedź Timac Agro na zapotrzebowanie i oczekiwania hodowców. Podanie preparatu zdecydowanie ogranicza ilość wydalanych do środowiska pasożytów, ograniczona jest możliwość ich zagnieżdżenia się, rozwoju i namnażania, duże mniejsze jest ryzyko nowych infekcji.

Tak więc Timac Agro oferuje hodowcom coraz doskonalsze i bardzo specyficzne produkty zapewniające jak najwyższą wydajność zwierząt, przy zachowaniu ich jak najlepszej zdrowotności i jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

image

Lekarz weterynarii Martyna Frątczak przekonywała, jak bardzo realne w każdej oborze problemem są pasożyty

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 22:20