StoryEditorDobry hodowca

"Ceny paszy dla krów wzrosły o 100% w 3 lata". Jak rolnik spod Wielunia ogranicza koszty żywienia bydła?

03.03.2023., 14:03h
Magda i Szymon Piekarowie dwukrotnie podchodzili do budowy nowej obory. Za pierwszym razem wystraszyła ich pandemia i związany z nią lockdown skutkujący wyhamowaniem gospodarki. Za drugim razem to przepisy pokrzyżowały plany młodych hodowców. Trzeciego podejścia, jak twierdzą, raczej już nie będzie.

Obora, która powstała ze stodoły

Na brak nowej obory złożyło się kilka czynników: zbyt mała działka, a więc blokował nas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ponadto jest to teren zalewowy oraz nie otrzymaliśmy decyzji rolnośrodowiskowej o uwarunkowaniach. Dlatego raczej skupimy się na modernizacji i dbaniu o budynki, które posiadamy – stwierdził Szymon Piekara.

Krowy od samego początku produkcji mleka korzystają z wolnostanowiskowej obory ściółkowej, która powstała na bazie rozbudowanej i zmodernizowanej w kilku etapach stodoły.

Ojciec produkcję mleka rozpoczął w roku 1997, a my przejęliśmy gospodarstwo 20 lat później i od razu wstąpiliśmy pod ocenę użytkowości mlecznej – powiedział Szymon Piekara.

Od roku Magdalena i Szymon Piekarowie dostarczają mleko o SDM Wieluń, ale sprzedają też inne płody rolne.

Naszą główną produkcją jest zdecydowanie mleko, dlatego szukaliśmy stabilnego partnera, jakim okazała się SDM Wieluń. Ma to znaczenie zwłaszcza w trudnych czasach rynkowych, z jakimi mamy teraz do czynienia. Na rynek sprzedajemy także nadwyżki zbóż, których obecne ceny są tragiczne oraz bydło opasowe,...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 22:23