U dorastającego bydła cykl świetlny dnia długiego wspiera rozwój wymienia oraz wykorzystanie paszy.Beata Dąbrowska
StoryEditorPorady dla hodowców

Ile światła potrzebują krowy, żeby dawać więcej mleka?

28.12.2023., 15:30h
Krowy potrzebują około 150 luksów światła w ciągu dnia. Czas oświetlenia od 12 do 14 godzin jest na ogół wystarczający. Wpadające do obory światło dzienne odpowiada za zamiany związane z naturalnym cyklem świetlnym pór roku, które potrzebne są krowom do ich naturalnego biorytmu.

W jaki sposób światło wpływa na mleczność krów?

Jeśli krowy znajdujące się w okresie zasuszenia oraz późnej laktacji trzymane są w cyklu dnia krótkiego, czyli 8 godzin jasności, 16 godzin ciemności, to w nadchodzącej laktacji dają znacznie więcej mleka (nawet o ponad 3 kg) od krów, które okres zasuszenia przebyły w cyklu dnia długiego, czyli 16 godzin jasności, 8 godzin ciemności.

Przypuszczalnie odpowiedzialna za to może być melatonina, czyli hormon, który uwalniany jest podczas ciemności i który reguluje płodność bydła.

Z kolei krowy będące w wysokiej laktacji lepiej reagują na cykl dnia długiego (16 godzin jasności, 8 godzin ciemności), który to wspomaga wydajność oraz ułatwia wykrywanie rui. U dorastającego bydła cykl świetlny dnia długiego wspiera rozwój wymienia oraz wykorzystanie paszy.

A ile światła potrzebują cielęta?

U cieląt zaleca się długość czasu oświetlenia przynajmniej 16 godzin podczas pierwszych trzech tygodni. Później wystarczy 14 godzin.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 03:56