StoryEditordobry hodowca

Rolnik zamiast obory chce postawić halą namiotową dla krów. Ile na tym oszczędzi?

11.03.2023., 16:03h
Wojciech Sekuła, rolnik z woj. dolnośląskiego zamienił opasy na krowy mleczne. – Nie zdawałem sobie sprawy jak duże różnice występują w żywieniu i rozrodzie bydła mięsnego i mlecznego – wspomina Wojciech Sekuła. Jednak najwidoczniej szybko zdobywa wiedzę, gdyż wydajność mleczna przekracza już 9 tys. litrów. Rolnik w poszukiwania opłacalności produkcji postanowił nie budować nowej obory, tylko chce zainwestować w halę namiotową, która jest zdecydowanie tańsza. O ile?

Wojciech Sekuła przez wiele lat zajmował się produkcją trzody chlewnej, później żywca wołowego, by ostatecznie – w 2021 roku – zdecydować się na produkcję mleka uznając, że ten kierunek zapewni gospodarstwu najwyższy, a co najważniejsze, systematyczny dochód.

Duże różnice w rozrodzie i żywieniu krów mlecznych i bydła mięsnego

– Początek nie był lekki, szczególnie, że nie miałem żadnego doświadczenia w produkcji mleka czy żywieniu bydła mlecznego. Nie zdawałem sobie sprawy jak duże różnice występują w żywieniu i rozrodzie bydła mięsnego i mlecznego – wspomina Wojciech Sekuła, który dwa lata temu zakupił używaną halę udojową (autotandem 2 x 4 plus 1 stanowisko) i zaczął przerabiać dotychczas użytkowany budynek na potrzeby bydła mlecznego.

– W tym samym czasie kupiliśmy 35 wysoko cielnych jałówek z gospodarstwa rolnego Agrominrol z Mokrzeszowa oraz 15 sztuk od dwóch indywidualnych rolników. Wszystkie hf-ki w czystej rasie.

Rolnik czerpie wiedzę o opłacalności produkcji mleka m.in. z Tygodnika Poradnika Rolniczego

Wraz z inwestycją w mleczny kierunek pan Wojciech rozpoczął intensywną edukację dotyczącą hodowli by...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 19:56