StoryEditorWiadomości z branży

OSM Sierpc eksportuje głównie ser Królewski

25.05.2020., 11:05h
– Znakomitą większość dochodów czerpiemy z rynku krajowego, ale nie rezygnujemy z eksportu bowiem uzyskujemy od naszych zagranicznych partnerów dobre ceny za sery z Sierpca. Głównymi odbiorcami naszych serów, wśród których dominującą pozycję ma ser królewski są: Czechy, Ukraina oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. – mówi Grzegorz Gańko, prezes OSM Sierpc.
Wypowiedź prezesa Grzegorza Gańko z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu


120 mln zł z eksportu dla OSM Sierpc

W 2019 roku sprzedaż eksportowa stanowiła o 18 procentach naszych przychodów i miała wartość około 120 milionów złotych. Udział eksportu w pierwszych miesiącach 2020 roku jest na podobnym poziomie i wynosi około 18 procent. Znakomitą większość dochodów czerpiemy z rynku krajowego, ale nie rezygnujemy z eksportu bowiem uzyskujemy od naszych zagranicznych partnerów dobre ceny za sery z Sierpca. Głównymi odbiorcami naszych serów, wśród których dominującą pozycję ma ser królewski są: Czechy, Ukraina oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.
Pragnę poinformować, że mieliśmy większy udział eksportu w naszej strukturze przychodów. Było to w czasach, w których dostępny był rynek Federacji Rosyjskiej. Jeszcze nie tak dawno eksportowaliśmy głównie sery w bloku. Natomiast obecnie znacząco wzrósł eksport serów paczkowanych. Rocznie produkujemy około 19 tysięcy ton sera. Ponad 50 procent tej produkcji jest konfekcjonowanych. Przypomnę tutaj, że jesteśmy największym producentem serów konfekcjonowanych sprzedawanych pod własną marką producenta. Nasze sery trafiają też na rynki innych państw: Izraela, Białorusi, Kanady, a nawet Australii. Ciekawym kierunkiem eksportowym jest Wielka Brytania, ale ta sprzedaż eksportowa jest realizowana poprzez polskie hurtownie i nie jest ujęta w statystyce naszego eksportu. Figuruje w niej jednak sprzedaż śmietany przerzutowej do Niemiec.

Notował: Krzysztof Wróblewski
Zdjęcie: Archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 19:04