StoryEditorPorady

Po co mierzyć temperaturę głębokiej ściółki w oborze?

07.10.2020., 15:10h
Jedną z  głównych przyczyn pojawienia się zapaleń wymienia w stadzie  jest  środowisko. Jeżeli zdiagnozujemy, który jego element zawodzi,  bez większych trudności i znacznych  kosztów poradzimy sobie z mastitis.

Które grupy są najbardziej narażone na mastitis?

Z punktu widzenia mastitis, najważniejszą grupę krów w oborze stanowią sztuki  zasuszone. W okresie zasuszenia powstaje bowiem największa liczba zakażeń wymienia, a  szczególnie podatne na nie zwierzęta utrzymywane na głębokiej ściółce.

Czy głęboka ściółka jest bezpieczna dla krów?

Wśród hodowców jest duża grupa zwolenników utrzymywania krów na głębokiej ściółce – jako najbardziej przyjazne dla zwierząt rozwiązanie – bo zbliżone do naturalnych warunków. To prawda, niemniej trzeba pamiętać, że fermentująca słoma jest  również idealnym miejscem do namnażania się chorobotwórczych patogenów.  Ich rozwojowi  możemy jednak przeciwdziałać w stosunkowo prosty sposób. Warto od czasu do czasu zmierzyć temperaturę ściółki.  
Bardzo często bowiem zdarza się, że  w miejscach wilgotniejszych temperatura dochodzi nawet do 45°C, co oznacza, że  jest zdecydowanie za wysoka, a tym samym stwarza idealne wręcz warunki  do namnażania się  bakterii.  Przeciwdziałać temu możemy stosując regularne posypywanie ściółki kredą, która podniesie pH podłoża. Kreda  nie tylko alkalizuje  środowisko, ograniczając tym samym rozwój bakterii, ale  jednocześnie osusza legowisko.

Beata Dąbrowska

Zdjęcie: Archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:48