StoryEditorDobry hodowca

Rolnicy rozpoczęli budowę nowej obory podczas pandemii. Czy była to dobra decyzja?

21.05.2021., 12:05h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Magdalena i Michał Czapiewscy jeszcze na początku roku mieli nadzieję, że w maju zasiedlą nową oborę. Niestety, ostatnia zima – w przeciwieństwie do wielu poprzednich – nie dała możliwości prowadzenia prac budowlanych. Te ruszyły z początkiem – wyjątkowo też opóźnionej – wiosny i idą pełną parą.

Ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę

Budowę nowej obory państwo Czapiewscy rozpoczęli rok temu. I termin ten – pomimo rozpoczynającej się wówczas pandemii – z finansowego punktu widzenia oceniają dziś jako korzystny.

Można powiedzieć, że w porównaniu z rokiem bieżącym, wszystko było wówczas tanie. W tym roku ceny materiałów budowlanych i usług po prostu szokują – potwierdził Michał Czapiewski.

Decyzję o budowie nowoczesnej obory młodzi hodowcy podjęli szybko, tuż po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Niestety, ponad 4,5 roku zajęło przygotowanie niezbędnej dokumentacji planowanej inwestycji, do której dołączyły też kłody rzucane przez niezwiązanych z rolnictwem sąsiadów. Koniec końców, ponad rok temu udało się z budową ruszyć i kiedy w ubiegłym tygodniu odwiedziłam gościnne progi państwa Czapiewskich w oborze wrzały prace.

Nowa obora to budynek o stalowej konstrukcji, o wymiarach 48x18 m, w którym krowy utrzymywane będą na posadzce rusztowej, a odpoczywać na wygodnych legowiskach z piankowym materacem. Korytarz paszowy zlokalizowano przy jednej ze ścian podłużnych, w których zamontowane zostaną poliwęgl...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 10:36