StoryEditorDobry hodowca

Rolnicy spod Węgrowa wiedzą jak hodować bydło. Średnia wydajność krów tu to aż 13 800 kg mleka

22.01.2021., 13:01h
Ponad 15 lat temu Katarzyna i Rafał Bieniakowie przejęli gospodarstwo po rodzicach. Liczyło ono 21 ha ziemi i niewiele ponad 30 krów. Młodzi hodowcy szybko zaczęli się rozwijać i później wybudowali swoją pierwszą wolnostanowiskową oborę, w której utrzymywali 230 krów. Na tym jednak nie poprzestali.

Nowoczesna obora na 350 krów

Ambitni hodowcy podjęli decyzję o kolejnej inwestycji – budowie większej obory, bez której dalszy rozwój hodowli w gospodarstwie praktycznie byłby niemożliwy. Tak więc w 2017 roku Katarzyna i Rafał Bieniakowie wybudowali drugą oborę, przeznaczoną tym razem dla 350 krów mlecznych i wyposażoną w najnowocześniejsze technologie utrzymania i doju krów mlecznych.

Obora – o wymiarach 90 x 36 metrów – posiada stalową konstrukcję nośną. Ściany boczne wykonano z prefabrykatów o wysokości 1,6 m, nad którymi zamontowano poliwęglanowe kurtyny. Dojarnia, poczekalnia oraz pomieszczenia socjalne znajdują się w odrębnym, dobudowanym budynku o powierzchni 125 m2.

Państwo Bieniakowie zdecydowali się na utrzymanie krów na posadzce szczelinowej, pod którą znajduje się zbiornik na gnojowicę z automatycznym mieszadłem. Komfortowy wypoczynek zapewnia krowom dojnym (bo tylko takie w nim przebywają) 350 legowisk wyłożonych lateksowo-gumowym materacem. Dodatkowo, raz na tydzień legowiska posypywane są trocinami wymieszanymi z wapnem.

Takie działanie zdecydowanie ogranicza występowanie kulawizn czy stanów zapalnych wymion...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:38