StoryEditorDobry hodowca

Rolnik z Brzezin woli krzyżówki hf-a z montbeliarde. Mimo niższej wydajności mlecznej

29.12.2022., 14:12h
Już od kilku lat Kamil Kowalski nie utrzymuje czystorasowych hf-ów, ponieważ w warunkach jego gospodarstwa znacznie lepiej sprawdzają się mieszańce. W inseminacji rolnik stosuje naprzemiennie nasienie od hf-ów i montbeliardów. Czasami decyduje się na krzyżówki trójrasowe.

Jakie są zalety mieszańców?

Mieszańce są znacznie zdrowsze i odporniejsze od hf-ów. Nasze najstarsze krowy mają po 10 lat. Zaś gdy mieliśmy jeszcze czystorasowe hf-ki, to niektóre z nich były brakowane już po pierwszej laktacji. Mniej problemów zdrowotnych to też mniej wydatków na opiekę weterynaryjną i mniej mleka objętego karencją. Są przypadki, że do programu krzyżowania włączam też trzecią rasę, zazwyczaj jest to duńska czerwona lub szwedzka czerwona (srb) – powiedział Kamil Kowalski.

Inwestycje w maszyny

W tym roku Kamil Kowalski wraz z ojcem Grzegorzem zakupił wóz asenizacyjny, ciągnik i kombajn, co zostało wsparte z funduszy unijnych. Uzyskali 60% zwrotu, gdyż Kamil Kowalski jest młodym rolnikiem. Rolnicy wybrali wóz asenizacyjny Meprozet o pojemności 8 tys. l, ciągnik New Holland o mocy 150 KM oraz kombajn Rostselmash o szerokości roboczej 5 m.

Wniosek na maszyny składaliśmy jako dwa gospodarstwa – moje i ojca, zatem są to wspólne maszyny, ale dzięki temu limit dofinansowania był dwa razy wyższy, wyniósł 400 tys. zł, a nie 200 tys. Dzięki wspólnemu wnioskowi udało się zakupić kombajn z dofinansowaniem, w przeciwnym razie ...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:44