StoryEditorProducenci mleka

Rzucił handel i poświęcił się produkcji mleka. "Przeraża wzrost kosztów produkcji"

30.01.2022., 13:01h
Jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Dębski prowadził działalność polegającą na detalicznym handlu obwoźnym. Zatem docierał do najmniejszych wiosek z najpotrzebniejszymi artykułami spożywczymi, co doceniali zwłaszcza starsi lub niezmotoryzowani mieszkańcy jego regionu. Niestety, rolnik nie wytrzymał konkurencji z sieciami handlowymi, ale nie tylko to było powodem tego, że dziś zajmuje się wyłącznie produkcją mleka.

Na coś trzeba się było zdecydować

We wrześniu poprzedniego roku ostatecznie zakończyłem handel obwoźny. Już od kilku lat nie był to tak dobry interes jak mogłoby się niektórym wydawać, do tego zmarł mój ojciec, który bardzo dużo pomagał w gospodarstwie. Trzeba było na coś się zdecydować, wybraliśmy z żoną produkcję mleka, choć jest to zajęcie bardzo pracochłonne, wymagające dyspozycyjności każdego dnia w roku, rano i wieczorem. Ponadto znacznie wzrosły koszty produkcji mleka ze względu na ceny nawozów, pasz, paliw itp., czego nie są w stanie zrekompensować stabilne ceny mleka w skupie i to na dość wysokim poziomie w stosunku do lat poprzednich – podkreślił Jarosław Dębski.

Najbardziej przerażają rolnika zaporowe ceny nawozów, dlatego czeka z ich zakupem twierdząc, że przy obecnych stawkach ich wysianie oznacza jedno: brak opłacalności i stratę w końcowym rozrachunku.

Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy dużo obornika oraz gnojówki, dlatego ewentualne obniżenie dawek nawozów mineralnych nie odbije się aż tak mocno na plonach – powiedział Jarosław Dębski.

Rozdanie TMR-u we dwoje

Od 2 lat krowy otrzymują...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 13:50