StoryEditorObory

Tania obora namiotowa - jaki ma wady i zalety?

07.09.2021., 10:09h
Coraz częściej spotkać można w gospodarstwach namiotowe hale tunelowe. Są nie tylko funkcjonalne, szybkie w budowie, ale przede wszystkim stosunkowo tanie. Rolnicy z powodzeniem wykorzystują je do przechowywania np. słomy, utrzymywania mlecznej młodzieży czy opasów. Od trzech lat w gospodarstwie Barbary i Arkadiusza Pazunczynów namiotowa hala doskonale sprawdza się jako obora uwięziowa.

Dlaczego rolnicy postawili na oborę namiotową?

Nie dość, że państwo Pazunczynowie mają bardzo wąską działkę siedliskową, to planując przed laty rozwój gospodarstwa, którego filarem mogła być tylko nowa obora, napotkali wiele trudności, w tym brak zgody sąsiadów na taką inwestycję.


Zamiast miliona zł – 300 tysięcy

Hodowcy nie zamierzali się jednak poddać i znaleźli alternatywne rozwiązanie nowej obory, którą jest namiotowa hala tunelowa. W myśl prawa budowlanego nie jest to stały budynek gospodarczy i do jego budowy nie potrzeba więc ani zgody sąsiadów, ani wszelkich zezwoleń budowlanych. Jest to bowiem obiekt bez fundamentów, bez murów, a osadzony na kotwach zagłębionych w grunt na ok. 1 m.

Obora namiotowa, która powstała w połowie 2018 roku i którą zamontowała firma Arbena, posiada wymiary 12x30 m, a jej wysokość w szczycie wynosi ponad 6 m, co – jak zapewniają gospodarze – gwarantuje odpowiednio dużą kubaturę obiektu i tym samym dobry mikroklimat.

Nie potrzebujemy latem nawet wentylatorów, tak dobra jest cyrkulacja powietrza – podkreśla pan Arkadiusz.

Aby obiekt, w którym przebywają zwierzęta był solidniejszy, hodo...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 16:15