Głównym założeniem innowacyjnego projektu ubezpieczania krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów, jest stałe monitorowanie ich stanu zdrowia i parametrów otoczeniaPexels
StoryEditorUbezpieczenia zwierząt gospodarskich

Ubezpieczenia krów z wykorzystaniem mikrochipów. Na czym to polega? [WIDEO]

02.04.2024., 08:00h
Niższe ubezpieczenia dla zachipowanych krów i lepsza ochrona stada. To tylko niektóre z korzyści, jakie można uzyskać dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, który przygotował Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych TUW we współpracy z Farm Innovatio.

Nowoczesne rolnictwo wymaga nowych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń

Głównym założeniem innowacyjnego projektu ubezpieczania krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów, jest stałe monitorowanie ich stanu zdrowia i parametrów otoczenia, które na to zdrowie może wpływać.

Łączymy szlachetne cele i praktyczne korzyści. Sięgamy po nowoczesne technologie, aby zadbać o zdrowie zwierząt, a jednocześnie chronić przed stratami ich hodowców – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Opracowane przez firmę Farm Innovations mikrochipy są wszczepiane zwierzętom podskórnie i nieustannie dokonują pomiarów najważniejszych parametrów zdrowotnych krów, takich jak: temperatura ciała, aktywność ruchowa zwierzęcia, a także temperatura i wilgotności otoczenia. Szybkie wyłapanie zmian tych kluczowych parametrów, pozwoli hodowcy z wyprzedzeniem zareagować na rozpoczynającą się chorobę lub nadchodzący poród.

Wczesne reagowanie na stany chorobowe zwierząt ogranicza koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Przyczynia się też do ograniczenia stosowania antybiotyków, co jest istotnym problemem, z jakim mierzy się Polska – zauważa prezes Farm Innovations SA Sebastian Przeniosło.

Stały monitoring stada przełoży się na znacznie niższe ubezpieczenia dla rolników

Jak zauważają autorzy rozwiązania, zautomatyzowany monitoring całego stada pozwala na zaoferowanie rolnikom dużo tańszych ubezpieczeń od uboju z konieczności lub nagłego padnięcia. W planach jest rozszerzenie ubezpieczenia o ryzyko kradzieży poza miejscem utrzymania zwierząt.

Rozwijamy funkcjonalności systemu AnTrack o geolokalizację zwierząt, która pozwoli na kontrolowanie przemieszczania się krów i sygnalizowanie anomalii – wyjaśnia prezes Farm Innovations SA.

Projekt ten wspiera Polska Izba Mleka. Ubezpieczenia będą wprowadzane za pośrednictwem zrzeszonych w niej spółdzielni mleczarskich.

Polska jest jednym z największych w Europie producentów mleka i ważnym eksporterem produktów mlecznych. Dlatego łączymy siły i kompetencje, aby zapewniać hodowcom profesjonalną i kompleksową ubezpieczeniową ochronę – podkreśla prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 18:47