StoryEditorRynek mleka

Unia Europejska nie widzi kryzysu na rynku mleka?

16.03.2023., 12:03h
Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym tygodniu opublikował dane, w których przedstawiono średnią cenę mleka wypłaconą przez podmioty skupujące w styczniu 2023 r.

Od lutego obserwujemy dalsze obniżki cen mleka w skupie

Sporządzone przez nas w grudniu 2022 r. prognozy wskazywały, że litr mleka osiągnie wartość 2,45 zł netto – i dokładnie tyle wskazał wyżej wymieniony raport.

Od początku lutego bieżącego roku obserwowaliśmy dalsze obniżki cen mleka w skupie. Podmioty skupujące w Polsce zapłaciły za litr średnio 15 gr netto mniej niż w poprzednim miesiącu. Uwzględniając te i inne czynniki możemy zatem wnioskować, że średnia cena mleka w skupie w lutym 2023 r. osiągnęła najprawdopodobniej poziom ok. 2,30 zł netto za litr.

Czy jest szansa na odwrócenie  trendu spadkowego na rynku mleka?

Na szczęście widać już pewne światełko w tunelu i jest szansa na odwrócenie spadkowego trendu. W ostatnich dniach lutego obserwowano bowiem wyższą niż wcześniej aktywność handlową ze strony Chin, czyli największego importera artykułów mleczarskich na świecie. Wygląda to oczywiście optymistycznie i zachęcająco, ale jeszcze jest zbyt wcześnie, żeby stwierdzić, że to już przełom.

Dotychczas, z racji położenia i cen, dominujący udział w eksporcie do Chin miała Nowa Zelandia, w tym największa firma w ty...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 05:10