StoryEditorDobry hodowca

W oborze Emilii i Piotra okres od wycielenia do wycielenia trwa tylko 380 dni

02.09.2022., 13:09h
O Emilii i Piotrze Skrzypko z pewnością można powiedzieć, że to hodowcy „z górnej półki”. Potwierdzają to liczne wyróżnienia, jak chociażby podczas tegorocznych Mlecznych Laurów, organizowanych przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, gdzie nagradzani są najlepsi hodowcy za wysokie wyniki wydajności w każdym województwie.

Hodowcy z górnej półki

Pod względem wydajności państwo Skrzypko zajęli czwarte miejsce w woj. podlaskim, w grupie stad liczących powyżej 50 krów, a wynik 12 385 kg mleka od sztuki mówi sam za siebie. Rekordzistki w drugiej, trzeciej laktacji dają tutaj 16–17 tys. kg mleka.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie przekroczymy poziom 13 tys. kg, co bardzo nas cieszy – poinformował Piotr Skrzypko. – I nie ma progu wydajności, na którym zamierzalibyśmy poprzestać, bowiem hf-y do wysokich wydajności są predysponowane.

Zwiedzając oborę, w stadzie widocznych było wiele sztuk mieszańcowych. Gospodarz szybko wyjaśnił, że są to zwierzęta pochodzące z krzyżowania hf z rasą montbeliarde oraz simentalską.

Nie do końca jednak ze sztuk tych jestem zadowolony, głównie z powodu zdecydowanie niższej od hf-a wydajności.

Wyśmienite parametry rozrodu u krów owocem ciężkiej pracy hodowlanej, wiedzy i doświadczenia

Państwo Skrzypko pochwalić się mogą także najkrótszym okresem międzywycieleniowym w województwie podlaskim, który wynosi 380 dni, i za który zostali także wyróżnieni. Tak imponujące wyniki to oczywiście efekt wielu lat wysił...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 22:02