StoryEditorChoroby krów

Zanokcica u bydła - bardzo groźna przyczyna kulawizn

25.08.2021., 07:08h
Wśród całej gamy schorzeń racic szczególnie groźna jest zanokcica, a to ze względu na szybkie jej rozprzestrzenianie się. Powstające w szparze racicowej rany stają się bowiem źródłem namnażania ogromnej ilości patogenów, co zagraża całemu stadu, prowadząc do kulawizn.

Jak dochodzi do powstania zanokcicy?

Zanokcica znana również jako ropowica międzypalcowa powstaje na skutek uszkodzenia skóry w szparze międzypalcowej w wyniku mikrourazów. Powstała rana staje się bramą do wnikania beztlenowych bakterii chorobotwórczych (Bacteroides melanogenicus, Fusobacterium necrophorum), które namnażają się i powodują ropno-martwicowe zapalenie skóry między racicami.

Jakie są objawy zanokcicy?

W szparze racicowej pojawia się bardzo bolesny dla zwierzęcia obrzęk, który powiększa się, pęka, a następnie otwiera ranę. Racica ulega deformacji: jej wierzchołek staje się bardzo przerośnięty i nie stanowi podparcia dla zwierzęcia. Jeżeli choroba jest nieleczona mogą pojawić się objawy ogólne, czyli brak apetytu, gorączka, obrzęk racicy i powstawanie ropni.Chore zwierzęta mocno kuleją, starając się odciążyć chorą kończynę. Niechętnie się poruszają, rzadziej więc podchodzą do stołu paszowego, co oczywiście prowadzi do zmniejszenia pobrania paszy i spadku wydajności.

Przyczyny zanokcicy - brak higieny w oborze i złe żywienie

Główną przyczyną występowania zanokcicy są złe warunki środowiskowe, w których krowy przebywają. Zbyt duża wilgotność ściółki jest przyczyną rozmiękczenia skóry i miejscem wnikania chorobotwórczych bakterii. Zachorowania nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Za jedną z przyczyn uważa się również nieprawidłowe żywienie związane z niedoborami mikroelementów i witamin.

W oborach bezuwięziowych, w których stosowane są regularne kąpiele racic zanokcica praktycznie nie występuje. Trudniej jest w obiektach uwięziowych, gdzie nie ma możliwości wykonywania kąpieli. Tam należy na bieżąco wychwytywać kulawizny

  • W oborach bezuwięziowych, w których stosowane są regularne kąpiele racic zanokcica praktycznie nie występuje. Trudniej jest w obiektach uwięziowych, gdzie nie ma możliwości wykonywania kąpieli. Tam należy na bieżąco wychwytywać kulawizny


Zanokcica wymaga długiego leczenia

Leczenie zanokcicy jest długotrwałe i polega na terapii ogólnej i miejscowej i zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza weterynarii. Podczas leczenia ogólnego podaje się antybiotyk, natomiast leczenie miejscowe polega na systematycznej toalecie rany, wycięciu martwych tkanek i stosowaniu okładów ze środków odkażających pod opatrunkiem. Jeśli leczenie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, choroba jest całkowicie wyleczalna i nie prowadzi do przedwczesnego brakowania zwierząt. Pamiętajmy, że krowa z zanokcicą powinna być natychmiast odizolowana od stada, ponieważ choroba może w szybkim czasie zaatakować inne zwierzęta.

Profilaktyka zanokcicy u bydła

Co należy robić, by ograniczyć występowanie zanokcicy? Przede wszystkim dbać o czystość i higienę w oborze, regularnie dezynfekować posadzki. Trzeba też zwracać uwagę na pastwiska i okólniki, na których nie powinno być kamieni i innych niebezpiecznych elementów, mogących powodować mechaniczne urazy racic.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 23:43