StoryEditorWiadomości z branży

Zostań wirtualnym zootechnikiem

21.02.2018., 15:02h
To przekorne nieco hasło, to swoista zachęta dla tych hodowców bydła mlecznego, którym zależy na ułatwieniu sobie żmudnej pracy związanej z codziennym zarządzaniem stadem. W sposób prosty, przejrzysty i co ważne – tani – pomóc w tym może system Wirtualny Zootechnik.pl, który w 2016 roku zdobył tytuł Innowacyjnego Produktu Rolniczego.
Rynkowa oferta programów do zarządzania stadem jest oczywiście bardzo bogata. Najbardziej specjalistyczne współpracują zazwyczaj z urządzeniami wyposażenia obór tej samej firmy. Czy na polskim rynku mogło znaleźć się jeszcze miejsce dla programu praktycznie amatorskiego. Okazuje się, że jak najbardziej. Pod warunkiem, że jest to program, z którego bez żadnego problemu korzystać mogą wszyscy hodowcy i to bez względu na to czy, i jakich firm urządzenia pracują w oborze.

Wszystkie te wymagania spełnia Wirtualny Zootechnik.pl, czyli system do zarządzania stadem online. Jego twórcą jest – wywodzący się z mlecznego gospodarstwa – Piotr Taraska z Lipnic, w gminie Kocierzew, z wykształcenia magister zootechniki.

Inspiracją do stworzenia systemu stało się samo życie – wspomina jego autor. – W prowadzonej przez rodziców oborze często zdarzały się problemy z zapamiętaniem wszystkich zdarzeń dotyczących poszczególnych krów w stadzie, co oczywiście negatywnie odbijało się na ekonomice produkcji mleka. To stało się impulsem do pracy nad programem.



  • Aplikacja mobilna i serwis internetowy są ze sobą w pełni synchronizowane, a więc niezależnie czy używamy telefonu czy komputera zdarzenia będą widoczne na obydwu wyjaśniał Piotr Taraska (na zdjęciu z żoną Pauliną)
Po wielu latach pracy i doskonalenia programu Wirtualny Zootechnik.pl z powodzeniem konkuruje dziś na rynku z programami dużych, wiodących firm. Korzysta z niego około 800 hodowców z całej Polski.

Jak działa Wirtualny Zootechnik.pl?

Wirtualny Zootechnik.pl to obecnie nowoczesny system do zarządzania stadem on-line, w skład którego wchodzą: Wirtualny Zootechnik.pl, czyli aplikacja webowa działająca w przeglądarce internetowej (jest to program podstawowy służący do szczegółowego zarządzania stadem) oraz Wirtualny Zootechnik Farm Manager, czyli aplikacja mobilna, działająca na telefonach z systemem Android. Aplikacja ta pozwala na szybki przegląd stada i codzienną pracę bezpośrednio w oborze. Dzięki technologii zbliżeniowej pozwala na identyfikację zwierząt po zbliżeniu telefonu do jego kolczyka.



  • Ekran informacji o zwierzęciu w aplikacji mobilnej Farm Manager

System w zdecydowany sposób ułatwia hodowcy zarządzanie stadem, gwarantując przejrzystość danych, które na bieżąco można obserwować czy to na komputerze, czy też na telefonie – przekonuje Piotr Taraska. – Wprowadzając do niego zdarzenia w swoim stadzie takie jak: pokrycia, wycielenia, leczenia lub sprzedaż, hodowca zawsze ma pod ręką pełną historię każdego zwierzęcia w stadzie. I tak, wprowadzając np. pokrycie danej sztuki, system sam wyliczy termin zasuszenia, kontroli cielności i planowany termin wycielenia. Z kolei wprowadzając leczenie, system wyliczy nam karencję na mleko i mięso. O wszystkich zdarzeniach hodowca jest oczywiście na bieżąco informowany.



  • Widget na telefonie na bieżąco przypomina o wszelkich zdarzeniach wymagających uwagi

Wirtualny Zootechnik.pl to duże ułatwienie dla hodowcy

Coraz więcej jest hodowców, którzy sami inseminują zwierzęta. I właśnie z myślą o nich Piotr Taraska wprowadził do systemu moduł pod nazwą Bank Nasienia. Po wprowadzeniu do systemu zakupionego nasienia oraz wykonaniu zabiegu inseminacji automatycznie generowane są zaświadczenia o inseminacji.

Warto przy tym wspomnieć, że dzięki mobilnej aplikacji wprowadzanie zdarzeń bezpośrednio w oborze jest bardzo proste.

Wirtualny zootechnik.pl to program o ogromnej ilość funkcji, których omówienie zajęłoby z pewnością wiele stron. Szczególnie warty odnotowania jest nowy moduł tzw. AutoIRZ, który automatycznie prowadzi Księgę Rejestracji Bydła i generuje zgłoszenia do ARiMR.

Co ważne, odbywa się to bez żadnego wpisywania danych do komputera. Taką możliwość daje bardzo prosty moduł zarządzania kolczykami dla zwierząt. Dzięki połączeniu z agencyjną aplikacją do obsługi zgłoszeń przez internet wystarczą tylko dwa kliknięcia i już mamy zgłoszone cielęta w Agencji. Jedyne co musimy, to pojechać do biura powiatowego ARiMR po odbiór paszportu.


Specjalny algorytm wyliczy dawki pokarmowe

System Wirtualny Zootechnik.pl  daje hodowcy możliwość wyliczania dawek pokarmowych w systemie INRA, jednak jak każdy, ma on swoje wady i zalety. Aby moduł żywienie udoskonalić Piotr Taraska zdecydował się na aktywną współpracę ze znanym Państwu również z naszych łamów – dr. Marcinem Gołębiewskim z Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt SGGW w Warszawie, gdzie opracowany jest specjalny algorytm do automatycznego liczenia dawek pokarmowych, który będzie swoistą hybrydą francuskiego systemu INRA i amerykańskiego NRC. Kolejnym krokiem będzie opracowanie specjalnego systemu wagowego do wozów paszowych (bazującego oczywiście na systemie Wirtualny Zootechnik), który będzie automatycznie bilansował dawkę pod względem ilości i jakości pasz.

Niewątpliwą zaletą programu Wirtualny Zootechnik.pl jest jego niska cena. Roczny abonament wynosi tylko 200 zł netto.

Wersja standardowa programu dostępna jest dla każdego, niemniej istnieje możliwość dostosowania programu pod indywidualne wymagania konkretnego hodowcy. Takie modyfikacje mogą dotyczyć wielu kwestii, jak np. rozliczenie z pracownikami czy przemieszczenia zwierząt w obrębie kilku stad, czy też wystawiania faktur za sprzedane zwierzęta. Takich indywidualnych projektów wykonaliśmy już kilkanaście i praktycznie jesteśmy w stanie zrobić wszystko pod konkretne wymagania gospodarstwa – dodał Piotr Taraska.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 22:59