Uprawa lucerny pozwala na znaczne obniżenie kosztów zakupu drogich komponentów białkowychBeata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów

Dlaczego warto uprawiać lucernę?

23.08.2023., 14:00h
Lucerna jest główną rośliną pastewną we Francji, Kanadzie i USA. W Polsce uprawia się jej około 35 tys. hektarów, a powierzchnia upraw wciąż rośnie. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania lucerną jest jej odporność na zmiany klimatu i coraz powszechniejsze susze. Dlaczego uprawa lucerny przynosi hodowcom bydła mlecznego ogromne korzyści wyjaśnia Piotr Kowalski – ekspert ds. użytków zielonych z Barenbrug Polska, partnera programu Krowie na Zdrowie.

Lucerna idealnym źródłem wysokobiałkowej paszy dla krów

Najdroższym obecnie składnikiem pokarmowym dla bydła jest białko. Warto więc wyprodukować je jak najtaniej na swoim polu. Główną korzyścią wynikającą z uprawy lucerny w gospodarstwie mlecznym jest oczywiście posiadanie paszy dla krów i to paszy wysokowartościowej, bogatej w białko, o bardzo dobrej strawności. Pamiętajmy, że o wartości paszy z lucerny w dużej mierze decyduje termin zbioru. Rośliny trzeba zbierać w momencie, gdy zaczynają pojawiać się pączki kwiatowe, nie w momencie kwitnienia.

Jakie są największe zalety uprawy lucerny?

Lucerna to roślina bardzo odporna na suszę. Ma bardzo głęboki system korzeniowy, średnio 2,5–3 metry, więc znajduje wilgoć znacznie głębiej i dzięki temu lepiej znosi upały, braki opadów i susze. Lucerna jest rośliną wysoko plonującą, zbieramy bowiem w sezonie 4–5 pokosów, a średnie plony suchej masy z hektara rocznie wynoszą 17 ton.

Lucerna jest tania w uprawie między innymi dzięki samowystarczalności w azot. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które żyją w glebie i wiążą wolny azot z atmosfery, lucerna ma możliwość zaopatrywania się w ten pierwiastek z powietrza. Rocznie wiąże około 300–350 kg czystego składnika. Dużą część z tego wykorzystuje, ale sporo azotu pozostaje w glebie, dlatego stanowisko po lucernie jest idealne do uprawy innych roślin. Gleba po uprawie lucerny jest bogata w azot i resztki pożniwne, co powoduje, że kolejne uprawy mają znacznie lepsze warunki do rozwoju, a ponadto można zmniejszyć nawożenie azotem na polach po lucernikach – nawet o 60 kg czystego składnika. Dodatkowo, lucernę siejemy raz na 4–5 lat, znacznie niższe są więc koszty siewu.

{embed_photo_L50_tpr}387870{/embed_photo_L50_tpr}

Lucerna nadaje się dla wszystkich przeżuwaczy. Możemy ją wykorzystywać do produkcji świeżej zielonki, zrobić z niej siano, susz (ponieważ długo pozostaje zielona), a także, z użyciem odpowiednich inokulantów, przygotowywać z niej sianokiszonkę. Lucerna jest również bardzo bogata w beta-karoten, który pozytywnie wpływa na rozród zwierząt.

Jakie wymagania ma lucerna i kiedy są wysiać?

Roślina nie wymaga uprawy orkowej, ale w przypadku uprawy bezorkowej warto pole wcześniej zgłęboszować tak, by było głęboko spulchnione. Dzięki temu rośliny będą lepiej rosnąć. Lucerniki z powodzeniem możemy zakładać również późnym latem (do 5 września). Zakładając lucernik trzeba pamiętać, że lucerna jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o pH gleby, które powinno być dość wysokie, powyżej 6. Optymalne pH dla lucerny wynosi 6,5–7. Lucernę można siać w czystym siewie lub z dodatkiem rośliny ochronnej np. szybko rosnących koniczyn. Pamiętajmy też, że lucerna lubi światło i dużo powietrza w glebie. Lucerna świetnie sprawdza się nie tylko w gospodarstwach tradycyjnych, ale też ekologicznych i biodynamicznych, które wykorzystują tylko nawozy naturalne. Warto postawić na odmiany przetestowane w Polsce np. Alfa Comfort – mieszankę dwóch typów lucerny, flamandzkiego i śródziemnomorskiego.

Oprac. Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 23:04