Fizycznie skorygowany NDF jest to nic innego, jak ilość materiału na drugim sicie (8 mm), który jest najważniejszym składnikiem dawki w odniesieniu do włókna wpływającego na zdrowie żwacza.TPR
StoryEditorŻywienie krów mlecznych

Jak zadbać o idealną ilość i jakość włókna w paszy dla krów?

07.09.2024., 12:00h

W artykule "Jak zapobiegać podostrej kwasicy żwacza u krów poprzez odpowiednie zadawanie paszy?" pisaliśmy jak ogromną rolę w tym zakresie odgrywa profilaktyka żywieniowa, polegająca przede wszystkim na utrzymaniu optymalnego pH żwacza. Dziś, ciąg dalszy zaleceń żywieniowych prof. Roberta Van Sauna, w których główną rolę odgrywa włókno fizycznie efektywne.

Bez odpowiedniej ilości włókna w paszy nie ma dobrej fermentacji żwaczowej

Przypomnijmy, że kluczowa dla prawidłowego procesu fermentacji w żwaczu jest zawartość włókna w dawce pokarmowej, którego częścią jest włókno efektywne (eNDF). Jednakże w procesie przeżuwania i prawidłowego trawienia najważniejszą rolę odgrywa włókno fizycznie efektywne (feNDF), którego udział określa przydatność danej paszy dla procesu przeżuwania.

Do oceny efektywnego włókna w paszach objętościowych lub TMR stosowany jest separator cząstek Penn State Particle Separator, znany powszechnie jako sita pensylwańskie. Do 2013 roku, jako dolne sito stosowano sito o rozmiarze oczek 1,8 mm. Od tego jednak czasu opracowano nowe, trzecie sito, o wielkości otworów 4 mm, które użyte w połączeniu z sitami o otworach 19,1 i 7,9 mm pozwala dokładnie przewidzieć fizyczną skuteczność włókna w paszy objętościowej czy TMR. Jest to współczynni...

Pozostało 74% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:20