Aby szybko ocenić, czy TMR ma prawidłową wilgotność, można ścisnąć go w garści. Taki o prawidłowej suchej masie powinien po chwili wrócić do struktury przed zaciśnięciemBeata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów

Jaki TMR kochają krowy?

01.11.2023., 14:00h
Wilgotność dawki wpływa między innymi na jakość procesów fermentacyjnych w żwaczu oraz intensywność ślinienia się. Im bardziej wilgotna jest pasza, tym mniej produkowane jest śliny, która jest naturalnym buforem odczynu żwacza.

TMR nie może być zbyt mokry

Optymalny TMR powinien zawierać od 40 do 50% suchej masy. Gdy zawartość suchej masy jest niższa niż 40%, musimy wówczas wspomagać się paszami suchymi. Dobrym dodatkiem są suche wysłodki, które dodane do TMR-u bardzo odciągają wilgoć z miksu, a dochodząc do żwacza wspomagają przeżuwanie. Doskonałym dodatkiem jest również sieczka ze słomy. Bardzo dobrze odciąga wodę z miksu suche młóto. Jego dodatek sprawia, że TMR jest bardziej skoncentrowany i w efekcie krowy pobierają więcej suchej masy.

Krowy wolą wilgotniejszy TMR

A co w sytuacji, gdy nasz TMR jest zbyt suchy (powyżej 55% suchej masy)? W suchej mieszaninie bardzo często dochodzi do osypywania się paszy treściwej, co powoduje, że krowy sortują paszę, a wybierając najlepsze kęsy, mają później problemy metaboliczne. Najprostszym i najtańszym zarazem ratunkiem w sytuacji zbyt suchego TMR-u jest dodatek wody. Bez żadnych obaw możemy stosować nawet 4 litry wody na sztukę (przy bardzo suchym TMR-ze), ale warunkiem bezpiecznego stosowania wody jest, by mieszanina nie leżała na stole paszowym np. dwa dni.

Suchą masę TMR-u możemy obniżyć również poprzez dodanie do miksu podprasowanych wysłodków czy też młóta. Przy dobrym ułożeniu dawki możemy dodać nawet 7 kg młóta, oszczędzając przy tym około 0, 7 kg soi z dawki pokarmowej, bez uszczerbku dla wydajności. Nadal wciąż zbyt mało docenianym jeszcze w polskich oborach dodatkiem jest melasa, która nie tylko obniża zawartość suchej masy, ale jednocześnie doskonale poprawia smakowitość dawki.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 08:19