W sytuacji ograniczonego dostępu do wody wyżej postawione w hierarchii stada sztuki będą blokować innym krowom dostęp do poideł, uniemożliwiając im ugaszenie pragnieniaBeata Dąbrowska
StoryEditorLetnie żywienie krów

Krowa dziennie pije nawet 150 litrów wody. Jaką lubi najbardziej?

31.07.2023., 14:25h
Wysoko wydajne krowy mleczne zjadają w szczycie laktacji niejednokrotnie 23–24 kg suchej masy. Przy takiej dawce, na każdy 1 kg suchej masy krowie należy dostarczyć około 4–6 litrów wody. Do wyprodukowania 1 litra mleka krowa potrzebuje co najmniej 3 litrów wody. Oznacza to, że wydajne krowy potrzebują nawet więcej niż 150 litrów świeżej wody dziennie.

Krowa do wyprodukowania 1 litra mleka krowa potrzebuje co najmniej 3 litrów wody

Tak więc ograniczenie w pobieraniu wody skutkuje nie tylko spadkiem wydajności i większym zużyciem paszy na jednostkową produkcję mleka, ale także zaburzeniami zdrowotnymi, szczególnie w rozrodzie. Zmniejszenie ilości pobranej wody o 40% może zmniejszyć produkcję mleka o 25%, dlatego zaspokojenie wszelkich potrzeb związanych z pobieraniem wody ma ogromne znaczenie.

Krowa jest w stanie wypić nawet 20 litów wody w minutę! Jaką wodę krowy piją najchętniej?

Krowy lubią pić szybko – nawet do 20 litrów wody na minutę. Jeżeli jest to niemożliwe, pobierają mniej wody, co oczywiście odbija się na wydajności mleka. Krowa w czasie dnia pobiera wodę wielokrotnie (ok. 7–8 razy), a w nocy najczęściej 2 razy. Krowy lubią pić podczas jedzenia i bezpośrednio po doju. Największe nasilenie picia jest w czasie pierwszej godziny po doju. Wolą przy tym spokojną powierzchnię wody, z której mogą szybko i bez stresu pić. Takie naturalne zachowanie się podczas picia pobudza apetyt, jeszcze większe pobranie wody i większą wydajność mleka. Istnieją różne opinie, co do najlepszej temperatury wody do picia, jednak większość naukowców jest zdania, że optymalna temperatura wody do picia dla krów wynosi od 8 do 15 st. C. Przy tej temperaturze krowy będą pobierały jej najwięcej. Ilość pobieranej wody to jedno, ale ogromne znaczenie ma również jej jakość, bo krowy lubią pić czystą i świeżą wodę. Zapewne ciekawostką będzie, że w kwestii złej jakości krowy są zdecydowanie bardziej wrażliwe niż ludzie. Warto więc – a już w okresie upałów szczególnie – wykonać codzienny przegląd i czyszczenie poideł. Krowy przenoszą bowiem resztki pasz na pysku powodując tym samym zanieczyszczenie wody. Po kilku dniach woda w poidle zacznie się przebarwiać, a jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w utrzymaniu zwierząt o wysokim potencjale produkcji i wysokich wymaganiach pokarmowych.

image

W sytuacji ograniczonego dostępu do wody wyżej postawione w hierarchii stada sztuki będą blokować innym krowom dostęp do poideł, uniemożliwiając im ugaszenie pragnienia

FOTO: Beata Dąbrowska

Kiedy krowy piją niechętnie wodę?

Woda może być zanieczyszczona również dużymi ilościami bakterii, związków chemicznych, substancji mineralnych i organicznych. Niekiedy ilości zanieczyszczeń uznane za dopuszczalne są już szkodliwe dla krowy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakości wody, warto pobrać jej próbki i przesłać do analizy. Zanieczyszczona bakteriami i toksynami woda może prowadzić również do nieprawidłowego mycia systemu udojowego, obecności bakterii w przewodach i oczywiście do mniejszego pobrania jej przez krowy. To z kolei wpływa na zdrowie wymion, układ odpornościowy i wydajność mleczną.

image

Zapewnienie cielętom wody pitnej już od momentu urodzenia, pozytywnie wpływa na rozwój żwacza, pobranie startera i przez to na wykorzystanie składników pokarmowych

FOTO: Beata Dąbrowska

Pamiętajmy o cielętach

Woda dla cieląt podawana od pierwszych dni po porodzie nie tylko wpływa pozytywnie na rozwój przedżołądków, ale też zwiększa pobranie mleka, a tym samym przyrosty. Wbrew pozorom mleko nie zaspokaja całkowicie zapotrzebowania cieląt na wodę, dlatego należy zacząć podawać ją od razu po porodzie.

 

W przeciwieństwie do mleka i preparatów mlekozastępczych, woda nie trafia za pomocą rynienki przełykowej do trawieńca, tylko do żwacza, dzięki czemu stymuluje jego rozwój. Sprawia to, że zwierzęta są lepiej przygotowane do przyjmowania pasz stałych.

 

Często jeszcze panuje przekonanie, że podawanie cielętom wody od pierwszych dni życia może być głównym czynnikiem wystąpienia biegunek. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Dostęp do wody jest konieczny i to szczególnie w przypadku występowania biegunek, gdyż chore zwierzęta są w tym okresie bardzo odwodnione, przez co instynktownie szukają wody. Ponadto im szybciej zaczną pić, tym szybciej rozpoczną pobieranie startera.

 

Pamiętajmy również, że na przykład spragnione cielęta o masie 70–90 kg potrafią wypić naraz nawet 30 kg wody, co stanowi połowę jej zawartości w organizmie. Taki stan powoduje, że nerki nie są w stanie wydalić tak dużych ilości płynów w moczu i pojawiają się wówczas komplikacje zdrowotne.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 17:21