OptiWagon pojawi się na rynku europejskim jeszcze tej wiosny.DeLaval
StoryEditorTechnika

OptiWagon - nowy, autonomiczny robot do żywienia od DeLaval

17.04.2023., 15:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Firma DeLaval wprowadza nowego robota do dystrybucji paszy jako część kompleksowego rozwiązania w zakresie żywienia. Czym się wyróżnia nowa mszyna DeLaval na tle innych?

Czym zaskoczy rolnika nowy robot do zadwania paszy OptiWagon?

Gama robotów DeLaval jest obecnie poszerzana o autonomicznego robota do dystrybucji paszy – OptiWagon. Żywienie stanowi największy koszt w mlecznym gospodarstwie, a ponadto jest najbardziej pracochłonną – po dojeniu – czynnością. Firma DeLaval wprowadza obecnie nowego robota jako moduł w swoim, całkowicie zautomatyzowanym rozwiązaniu do żywienia DeLaval Optimat™. To kompleksowe rozwiązanie w zakresie żywienia zapewnia wszystko, od ważenia, cięcia i mieszania po dostarczanie paszy na stół paszowy.

OptiWagon jest w stanie zapewnić wielu grupom zwierząt, różne mieszanki paszowe do dwunastu razy dziennie. Receptury i planowanie trasy dla OptiWagon są konfigurowane i dostosowywane za pomocą systemu zarządzania gospodarstwem DeLaval DelPro. – Nowy robot pomaga zoptymalizować efektywność dawki pokarmowej, co ma bezpośredni wpływ na rentowność produkcji mleka — mówi Ludo Bols, specjalista ds. systemów żywienia w firmie DeLaval.

Włączając OptiWagon jako część systemu Optimat uzyskujemy wydajny i elastyczny system żywienia, który pozwala zaoszczędzić cenny czas i ograniczyć koszty energii w gospodarstwach. DeLaval trzyma się koncepcji posiadania oddzielnego mieszalnika stacjonarnego i odrębnego robota do dystrybucji paszy. Daje to dużą przewagę wydajności, ale co ważniejsze: różne zadania są wtedy wykonywane w najlepszy możliwy sposób, co ma ogromne znaczenie dla wydajnego przetwarzania paszy w mleko.

image

OptiWagon pojawi się na rynku europejskim jeszcze tej wiosny.

FOTO: DeLaval

Dwie wersje automatycznego systemu żywienia DeLaval Optimat - czym się różnią?

System automatycznego żywienia DeLaval Optimat jest zainstalowany w ponad 600 gospodarstwach, głównie w Europie. Istnieją dwie wersje. Optimat Standard to prosty i skuteczny system, składający się z dużego pionowego mieszalnika stacjonarnego (VSM), wznoszącego się przenośnika taśmowego i robota podającego dystrybucję. System ten jest odpowiedni dla gospodarstw rodzinnych, posiadających ok. 130 krów, które dają taką samą dawkę pokarmową wszystkim krowom mlecznym. Optimat Master z zasobnikami paszowymi to system charakteryzujący się dużą elastycznością w zakresie rodzajów pasz objętościowych, różnej ilości dawek pokarmowych oraz ilości grup zwierząt. Jego atutem jest możliwość obsługi stada nawet do 1000 krów.

OptiWagon zostanie wprowadzony na większość rynków europejskich jeszcze tej wiosny.

Beata Dąbrowska

Źródło: Delaval.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 12:10