StoryEditorPieniądze dla rolnika

Będą nowe stawki za paszporty dla bydła

21.11.2020., 17:11h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało nowe stawki za wydanie paszportów bydła oraz za duplikaty. Z czego wynika ta zmiana? Jakie mają być nowe stawki?

Tańszy paszport dla bydła, ale droższy duplikat

Resort rolnictwa zaproponował obniżenie stawki za wydawanie paszportów bydła oraz wzrost stawki za wydanie duplikatu. Paszport dla bydła ma być tańszy o 33 grosze i kosztować 1 zł, natomiast duplikat – droższy o 67 groszy i kosztować 2 zł.

 

Dlaczego ministerstwo rolnictwa chce zmienić stawki za wydanie paszportu dla krów?

Zmiany mają usprawnić obsługę kasową w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak zaznaczono w projekcie zmian, korekta opłat jest konieczna ze względu na uciążliwy, rozłożony w czasie, proces obsługi posiadaczy zwierząt, związany z pobieraniem opłaty w wysokości 1,33 zł lub jej wielokrotności.

Proponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązania mają na celu przyjmowanie odliczonej kwoty bez konieczności wydawania groszowej reszty.

 

Dlaczego wyrobienie duplikatu paszportu bydła będzie droższe?

Wyższa cena zaproponowana za duplikat paszportu została wytłumaczona koniecznością ponoszenia innych kosztów związanych z manualnym odtworzeniem i sprawdzeniem dodatkowych danych w bazie danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR.

Biorąc pod uwagę liczbę paszportów oraz duplikatów wydanych w 2019 r., wprowadzone zmiany zmniejszają obciążenia finansowe z tego tytułu z 2,84 mln zł do 2,14 mln zł, przy czym koszty wydania paszportów spadną z 2,83 do 2,12 mln zł, a duplikatów – wzrosną z 11,33 mln zł do 17,04 mln zł.

 

Dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 12:43