StoryEditorWiadomości rolnicze

Będzie dotacja na założenie firmy

23.02.2017., 12:02h
13  marca  ARiMR zacznie przyjmować wnioski o premię w wysokości 100 tys. zł od rolników chcących założyć firmę. Nabór potrwa do 11 kwietnia br. Nie jest przeznaczony dla hodowców świń wewnątrz strefy ASF. Dla nich będzie oddzielny nabór, przewidziany na czerwiec br.

O premię będą mogli występować także małżonkowie rolnika, domownicy oraz osoby, które przekazały gospodarstwa za unijną dotację „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.

Zawiłości z ZUS i KRUS

Warto podkreślić, iż wsparcie jest przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy 24 miesiące przed złożeniem wniosku nie prowadzili firmy. Wyklucza się więc z niego rolników, którzy prowadzili działalność gospodarczą, będąc na tzw. podwójnym KRUS, mimo że spełniają warunek podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Warto zaznaczyć, że osoby, które otrzymają premię, nie będą mogły prowadzić firmy, pozostając na KRUS – nawet gdy kwota należnego podatku dochodowego z działalności nie przekroczy wymaganego przepisami progu. Jednym z wymogów wsparcia jest bowiem obowiązek w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy zgłoszenia się do ubezpieczenia w ZUS z tytułu wykonywania działalności gospodarczej, co skutkuje wyłączeniem z KRUS. W ZUS będzie trzeba pozostać co najmniej 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy (80 tys. zł). O tę zaś należy wystąpić nie później niż w ciągu 9 miesięcy od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Dla mniejszych gospodarstw

Na 100 tys. zł można liczyć tylko, gdy gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik, jego małżonek lub domownik, ma wielkość ekonomiczną nie większą niż 15 000 euro. Wsparcie jest przeznaczone wyłącznie dla gospodarstw położonych na terenie wiejskiej, miejsko-wiejskiej (z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców) lub miejskiej (z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców) gminy. Te dwa warunki nie dotyczą osób, które trwale przekazały gospodarstwa, korzystając z unijnej płatności.

Pomimo że przy ocenie wniosku priorytetowo traktowani będą młodzi rolnicy, czyli tacy, którzy w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy mają nie więcej niż 41 lat, o wsparcie nie mogą występować ci, którzy otrzymali premie dla młodych rolników z obecnego PROW. Wsparcie jest zamknięte również dla tych, którzy skorzystali z „Restrukturyzacji małych gospodarstw” z obecnego PROW oraz „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” z poprzedniego PROW.

Istotnym elementem wniosku jest biznesplan. Należy w nim przewidzieć wydatki w wysokości stanowiącej co najmniej 100% kwoty premii. Przy czym inwestycje w środki trwałe powinny wynieść co najmniej 70% kwoty premii. Katalog rodzaju działalności, jaką można podjąć z dofinansowania, jest szeroki (405 kodów PKD). Premię można wykorzystać np. na założenie małego browaru, stolarni, firmy budowlanej czy różnorodnych usług dla ludności. Może to być np. żłobek, przedszkole, firma rachunkowa lub doradcza albo zakład fryzjerski badź piekarniczo-cukrowniczy.

Policz punkty

Pomoc przysługuje w kolejności ustalonej dla województwa na podstawie kryteriów wyboru. O kolejności decyduje suma uzyskanych punktów, które będą przyznawane za:

  • nieukończenie w dniu złożenia wniosku 41 lat (3 pkt);
  • wpływ na realizację celów przekrojowych w zakresie innowacyjności w odniesieniu do gminy, na obszarze której będzie zakładana firma (2 pkt) – aby określić innowacyjność wybranej działalności, ARiMR udostępniła na swojej stronie internetowej specjalne narzędzie; wystarczy wpisać w nim lokalizację (nazwę gminy) oraz rodzaj podejmowanej działalności, by przekonać się, czy jest ona innowacyjna i otrzyma punkty, czy też nie;
  • skorzystanie z płatności za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi (2 pkt);
  • stopień bezrobocia w powiecie, na obszarze którego jest położona gmina, w której jest planowana realizacja operacji, wg GUS w styczniu (maks. 2 pkt),
  • utworzenie co najmniej 2 miejsc pracy (3 pkt) oraz co najmniej 3 miejsc pracy (4 pkt), przy czym uwzględnia się tutaj osobę ubiegającą się o pomoc, która zakłada firmę;
  • posiadanie kwalifikacji zawodowych z zakresu zakładanej firmy (1 pkt).

Decyzja o przyznaniu pomocy jest wydawana w stosunku do osób, których wnioski otrzymały minimum 4 pkt.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 15:59