StoryEditorWiadomości rolnicze

Będzie rozszerzony nabór wniosków o wsparcie na zadrzewianie śródpolne

28.02.2022., 14:02h
Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych od lat jest dofinansowywane w ramach PROW 2014-2020. W najbliższym naborze będzie można ubiegać się również o pieniądze na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Jakie będą warunki?

Kto może się starać o wsparcie na zadrzewianie?

Kilka dni temu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała dane, dotyczące tegorocznego naboru wniosków w programie dofinansowania na zalesianie. Najbliższa tura ruszy 1 czerwca i potrwa do 1 sierpnia. 

Pomoc w ramach wsparcia na zalesianie przewidziano dla rolników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia. Beneficjentami mogą być również jednostki samorządu terytorialnego. 

Jakie wymagania trzeba spełnić? 

Aby móc się starać o dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków. Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć od 0,1 do 40 ha i co najmniej 20 m szerokości. Jeśli działka graniczy z lasem, szerokość pasa ziemi nie ma znaczenia. 

Działka na tworzenie zadrzewień w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów musi być gruntem ornym o powierzchni 0,1-0,5 ha oraz mieć szerokość 4-20 m. Co ważne, nie mogą być na niej stwierdzone usunięcia drzew lub krzewów w okresie 12 miesięcy poprzedzających wykonanie zadrzewienia.

ARiMR wspiera odbudowywanie drzewostanu 

Udzielana przez ARiMR pomoc jest jednorazowa. Jej celem jest rekompensata kosztów wykonania zalesienia lub zadrzewienia oraz ich ochrony przed zwierzętami. Wysokość przyznanego wsparcia będzie zależna między innymi od nachylenia terenu, rodzaju gruntów, sposobu zabezpieczania sadzonek. Stawki wyniosą od 10 892 zł/ha do 13 664 zł/ha. 

Preferowane w nowych nasadzeniach, wspieranych dopłatami z Agencji, będą gatunki liściaste, które powinny stanowić co najmniej 90% planowanego składu gatunkowego zadrzewienia. Muszą to być gatunki drzew lub krzewów naturalnie występujących w Polsce. Wśród nich powinny znaleźć się rośliny biocenotyczne lub miododajne. 

Zadrzewianie jest elementem Zielonego Ładu 

“Nowe zadrzewienia śródpolne stanowić będą element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych, miejsca bytowania wielu organizmów i bazę pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych. Zadrzewienia będą odgrywać ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. zwiększanie retencji krajobrazowej, poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej.” - informowała ARiMR, publikując pierwsze informacje o naborze wniosków. 

Zadrzewianie jest jednym z ważnych elementów strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Ze względu na kluczową rolę drzew w ekosystemie, Unia chce, by do 2030 r. na terenach państw członkowskich zasadzono co najmniej 3 mld nowych drzew.

Z.Ć. fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 13:49