StoryEditorOZE

Biogazownia rolnicza 3.0 na obornik. Czy to się opłaca?

10.01.2020., 11:01h
W gospodarstwie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została otwarta unikatowa w skali Europy biogazownia. Jest w pełni oparta na polskiej technologii i znacznie wydajniejsza niż dotychczasowe. Zapewnia zwrot inwestycji po 5 latach. W jakich gospodarstwach sprawdzi się taka instalacja?

Innowacyjna biogazownia w Przybrodzie w Wielkopolsce 

W Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu niedawno odbyło się uroczyste otwarcie biogazowni trzeciej generacji, którą stworzyła poznańska spółka Dynamic Biogas. 

– Ta innowacyjna biogazownia jest idealnym przykładem na połączenie nauki i praktyki. Po roku 2000 w Europie coraz silniejsze zaczęły być trendy rozwoju energetyki odnawialnej. Zwróciliśmy również nasze zainteresowania naukowe i wdrożeniowe w kierunku OZE, a w szczególności agroenergetyki, czyli wykorzystania biomasy rolniczej i bioodpadów na cele energetyczne – mówił podczas uroczystości prof. Jan Pikul, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Cieszę się, że jej otwarcie nastąpiło w roku jubileuszu stulecia studiów rolniczo-leśnych w Poznaniu.

 

Innowacyjna polska technologia budowy biogazowni 

Biogazownia uruchomiona w Przybrodzie została w pełni oparta na innowacyjnych rozwiązaniach technicznych i technologicznych opracowanych przez Polaków. Po pierwsze, w przypadku techniki budowy biogazowni gospodarstwo czy zakład przetwórczy musi jed...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 05:49