StoryEditorPorady prawne

Błąd przy podpisywaniu umowy darowizny może być bardzo kosztowny

08.06.2022., 06:06h
Ojciec w związku z przejściem na emeryturę rolniczą przekazał mi gospodarstwo wraz z zabudowaniami na podstawie umowy darowizny. Miało to miejsce 4 lata temu. W umowie ojciec nie ma zagwarantowanych żadnych uprawnień. Mieszkał wtedy od jakiegoś czasu u swojej konkubiny i mówił, że nie zamierza wracać na gospodarstwo. Konkubina w ub. roku zginęła w wypadku samochodowym, a spadek po niej wraz z domem mieszkalnym odziedziczył syn i ojciec musiał się wyprowadzić. Domaga się teraz ode mnie, żebym zapewnił mu mieszkanie. Twierdzi, że mu to obiecałem w zamian za przepisanie gospodarstwa, co jest nieprawdą. Ojciec grozi, że jeśli tego nie zrobię, obali darowiznę, bo go oszukałem. Mówi, że nie wiedział o tym, że w akcie notarialnym nie jest zapisane jego prawo do mieszkania. Czy rzeczywiście może to zrobić?

Kiedy możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych swego oświadczenia woli?

W przedstawionej sytuacji ojciec na pewno nie ma podstaw do uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli w związku z podpisaniem umowy darowizny. W myśl art. 84 Kodeksu cywilnego, w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Czym jest błąd w rozumieniu kodeksu cywilnego?

Pojęcie błędu nie zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. W świetle orzecznictwa sądowego, błąd oznacza mylne wyobrażenie o rzeczywistym stanie spraw (o prawdziwym stanie rzeczy) lub brak takiego wyobrażenia....

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 07:51