StoryEditorWiadomości rolnicze

Ceny paliw rekordowe. Czy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze też wzrośnie?

23.06.2022., 16:06h
Ceny paliw są rekordowe. ON kosztuje już powyżej 8 zł/l. W hurcie jego cena też jest kosmiczna - 7-7,50 zł/l. Czy w związku z tym wzrośnie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Koszty produkcji żywności stale rosną, więc rolnicy liczą na to, że rząd zwiększy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.

Co prawda, w tym roku limit zwrotu podatku akcyzowego został podwyższony i wynosi 110 zł do ha, a na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) wzrósł do 40 zł, ale przy obecnych, bardzo wysokich kosztach produkcji podwyżki te są praktycznie niezauważalne.

Dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apelował kilka miesięcy temu o podniesienie limitu zużycia oleju napędowego ze 110 do 126 l/ha. Teraz rolnicy wyliczają, że zwrot ten musiałby być większy, bo cena ON wynosi już 8 zł/l! A jeszcze dwa miesiące temu było to 6 zł!

Czy  wzrośnie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Podobnego zdania jest posłanka Monika Falej z Lewicy.

Jak zaznaczyła w interpelacji do ministra rolnictwa, wzrost cen, paliw, energii, pasz, zbóż, zerwanie łańcuchów dostaw surowców – to zagrożenia dla polskiego i europejskiego rolnictwa.

– Przewiduje się, że jesienią będzie miał wzrost cen żywności w granicach 20 proc.. Rolników przy obecnej drożyźnie nie stać na zakup materiałów i surowców niezbędnych do produkcji rolnej (…). Podwyżki stóp procentowych spowodowały znaczny wzrost oprocentowania kredytów obrotowych, inwestycyjnych i preferencyjnych, z których korzystają również rolnicy. (…). Czynnikiem bardzo ograniczającym produkcję rolniczą jest niedobór wody. Susza będzie wpływała na już i tak wysokie ceny produktów rolnych. Konieczny jest rozwój melioracji nawadniających – wyliczała parlamentarzystka i zapytała ministra, czy w związku z tym wzrośnie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. 

Ministerstwo nie przewiduje wzrostu zwrotu akcyzy

Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma, ale sądząc po tym, co ministerstwo odpowiedziało niedawno samorządowi rolniczemu w tym temacie, nie ma się co łudzić - wzrostu zwrotu akcyzy na razie nie będzie. 

– W „Polskim Ładzie” zostało zawarte działanie pn. „Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze”, w którym założono zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – tak resort rolnictwa odpowiedział na zapytanie Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w sprawie wyższej stawki akcyzowej na paliwo.

Jak przypomniał w odpowiedzi resort rolnictwa, 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze. Zgodnie z nowymi przepisami limity na 2022 rok zostały podniesione:

  • ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych 
  • ze 30 do 40 litrów na jedną średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową

Ministerstwo wyjaśniło jedynie, że w celu zmniejszenia kosztów produkcji rolnej stosowana jest obniżona z 23% do 8 % stawka podatku VAT na paliwa silnikowe, w tym olej napędowy.

autor: kp, ksz

źródło: Pomorska Izba Rolnicza, Sejm RP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:37