StoryEditorUE

Co dalej z rosyjskim embargiem na polską i unijną żywność?

09.12.2020., 08:12h
Rosja przedłuża embargo na import żywności z Zachodu do końca 2021 roku. Tak zadecydował Władimir Putin, prezydent Rosji, wydając specjalny dekret w tej sprawie. Jakich produktów rolnych dotyczy rosyjskie embargo?

Jakich produktów rolnych dotyczy rosyjskie embargo?

Embargo żywnościowe zostało nałożone w odpowiedzi na sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską (UE), Stany Zjednoczone i inne kraje po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie we wschodniej Ukrainie w 2014 r.

Rosjanie po raz pierwszy wprowadzili embargo żywnościowe w sierpniu 2014 r. i od tego czasu corocznie je przedłużają. Oprócz UE i USA w 2014 r. zostały nim objęte Australia, Norwegia i Kanada. W 2015 r. dołączyły do nich Albania, Czarnogóra, Islandia i Liechtenstein, a w 2016 r. Ukraina.

Rosyjskie embargo objęło pierwotnie:

  • mięso,
  • produkty mleczne,
  • ryby,
  • warzywa,
  • owoce.

W 2017 r. do tej listy dodano żywe świnie oraz produkty uboczne i tłuszcze zwierzęce.

Embargo na unijną żywność to odwet Putina za sankcję UE

UE, która nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję, uzależnia zniesienie sankcji gospodarczych wobec Rosji od pełnego zastosowania porozumień mińskich dotyczących rozwiązania konfliktu w Donbasie między Kijowem a prorosyjskimi separatystami.

Jakich produktów rolnych dotyczy rosyjskie embargo
Władimir Putin utrzymuje zakaz importu produktów żywnościowych z krajów, które po aneksji Krymu przez Rosję nakładały sankcje na wyższych urzędników, banki, firmy i rosyjskie koncerny naftowe

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 11:44