StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy można wystąpić ze spółki wodnej?

16.11.2015., 14:11h
Jestem członkiem spółki wodnej, ale chciałbym z niej wystąpić. Od wielu lat wykonuję prace melioracyjne we własnym zakresie. Walne zgromadzenie gminnej spółki wodnej wprowadziło ostatnio zmianę do statutu, że występując ze spółki, członek ma obowiązek wykonać operaty. Jest to kosztowne. Czy jest to zgodne z prawem?  

Przede wszystkim powinien Pan sprawdzić, czy zarząd przesłał uchwałę staroście. Artykuł 179 Prawa wodnego wskazuje, że zarząd spółki wodnej zobowiązany jest do przedłożenia staroście uchwał organów spółki w terminie 7 dni od dnia ich podjęcia. Uchwały sprzeczne z prawem lub statutem są nieważne. O nieważności uchwał w całości lub w części orzeka w drodze decyzji starosta w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały. Starosta, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały, może wstrzymać jej wykonanie. Spółka wodna, której uchwała została uchylona, może zwrócić się do starosty z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, a po wyczerpaniu tego trybu przysługuje jej skarga do sądu administracyjnego. 

Prawo wodne stanowi także, że w przypadku powtarzającego się naruszania przez zarząd prawa lub statutu starosta może, w drodze decyzji, rozwiązać zarząd, wyznaczając osobę pełniącą jego obowiązki. W terminie 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, osoba wyznaczona do pełnienia obowiązków zarządu jest obowiązana zwołać walne zgromadzenie w celu wybrania nowego zarządu. Jeżeli walne zgromadzenie nie dokona wyboru nowego zarządu, starosta może ustanowić w drodze decyzji zarząd komisaryczny spółki wodnej na czas oznaczony, nie dłuższy niż rok. 

Poza tym Sąd Najwyższy w postanowieniu z 29 czerwca 2010 r. (sygnatura III CZP 46/10) orzekł, że statut spółki wodnej nie może ograniczać uprawnienia członka do wystąpienia ze spółki również wtedy, gdy jego członkostwo powstało na mocy art. 165 ust. 7 Prawa wodnego. Artykuł mówi o tym, że następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki. Dobrowolność członkostwa oznacza zarówno swobodę przystąpienia do zrzeszenia, jak i wystąpienia z niego, również w sytuacji gdy członkostwo w spółce wodnej powstało na zasadzie następstwa prawnego (OSNC 2011/2/18, Biul.SN 2010/9/13).

 

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie statutu spółki wodnej ograniczające wystąpienie ze spółki jest sprzeczne z art. 12 i 58 ust. 1 Konstytucji. Stosunek członkostwa w spółce wodnej jest stosunkiem zobowiązaniowym i bezterminowym o charakterze   ciągłym, który wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych. W razie natomiast braku takich terminów – niezwłocznie po wypowiedzeniu (art. 3651 k.c.). Sąd Najwyższy podkreślił, że okoliczność, iż starosta w drodze decyzji zatwierdza statut spółki (art. 165 ust. 3 Prawa wodnego), nie zwalnia sądu z dokonania oceny w konkretnej sprawie, czy statut nie zawiera postanowień sprzecznych z ustawą i nieważnych (art. 58 § 1 i 3 k.c.)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 14:09