StoryEditorPorady prawne

Czy prowadząc działalność gospodarczą można być ubezpieczonym w KRUS?

10.01.2020., 09:01h
Jakie warunki należy spełnić, żeby podlegać ubezpieczeniu w KRUS i jednocześnie prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

"Od kilku lat jestem domownikiem i płacę KRUS, ale przez rok byłem ubezpieczony w ZUS. Czy podejmując prowadzenie działalności gospodarczej pozarolniczej mogę płacić nadal KRUS?" - pyta nasz Czytelnik.

Podlegając przez 3 lata nieprzerwanie ubezpieczeniu w KRUS, można rozpocząć własną działalność gospodarczą

Artykuł 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników określa, że rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal ubezpieczeniu w KRUS, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
  • złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności
  • jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym
  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym
  • nie ma ust...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 15:34