StoryEditorPorady prawne

Czy rodzicom-alkoholikom można 500+ zamienić np. na pomoc rzeczową dla ich dzieci?

02.08.2019., 13:08h
Nasza sąsiadka i jej mąż mają troje dzieci. Z tego co widzimy, pieniędzy z 500+ nie przeznaczają wcale na dzieci, tylko je przepijają, gdyż oboje nadużywają alkoholu. Czy takim osobom nie należy odebrać tych zasiłków, a dzieciom pomagać w inny sposób? 

Nie jest możliwe pozbawienie tej rodziny świadczeń wychowawczych na dzieci. Jednak zgodnie z art. 9 Ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w przypadku gdy osoba, której przysługuje to świadczenie, marnotrawi je lub wydatkuje niezgodnie z celem, organ gminy wypłacający świadczenie przekazuje je w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.  

Kiedy możliwa jest zamiana świadczenia 500+ na formę niepieniężną?

Taka zamiana jest możliwa zarówno wtedy, gdy osoba uprawniona do świadczenia przeznacza otrzymane środki finansowe na własne potrzeby, a nie na potrzeby związane z dzieckiem lub wprawdzie wydaje je na dziecko, ale dokonuje zbędnych zakupów, podczas gdy najważniejsze potrzeby życiowe dziecka nie są zaspakajane.  

Zamiana świadczenia wychowawczego na formę niepieniężną (pomoc rzeczową adresowaną do dziecka) lub też na opłacenie bezpośrednio przez organ wydatków związanych z utrzymaniem dziecka (np. zapewnienie posiłku, opłacenie usługi edukacyjnej lub medycznej itp.) następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Organ gminy, który otrzyma informację o marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub wydawaniu go na inne cele niż związane z dzieckiem, powinien przed wydaniem decyzji przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia rzeczywistej sytuacji. Jednym z elementów tego postępowania jest zazwyczaj rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego właściwego miejscowo dla pobytu dziecka ośrodka pomocy społecznej.  

Przypomnijmy, że od 1 lipca br. świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Wniosek o przyznanie świadczenia na dziecko, na które dotychczas świadczenie nie było wpłacane, należy złożyć w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Tylko wówczas świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. W wersji elektronicznej wnioski można składać od 1 lipca, a w wersji papierowej – od 1 sierpnia. 


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny. 
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 07:32