StoryEditorPorady prawne

Czy rolnik może odmówić ustanowienia służebności przesyłu na gruntach rolnych?

28.08.2022., 20:08h
Zaproponowano mi zawarcie umowy w celu ustanowienia służebności przesyłu na mojej nieruchomości rolnej. Nie jestem zbytnio zainteresowany taką służebnością, gdyż będzie mi przeszkadzała w prowadzeniu działalności rolniczej. Poza tym, biorąc pod uwagę większe koszty związane z uprawą gruntów rolnych, zaproponowane wynagrodzenie jest zbyt niskie. Czy muszę zgodzić się na taką umowę? W jaki sposób określić wynagrodzenie?

Co to jest służebność przesyłu?

Służebność przesyłu jest określona w art. 3051 Kodeksu cywilnego. Według niego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem (służebnością przesyłu) polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Z kolei według art. 49 k.c., urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Ile wynosi wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu?

Należy podkreślić, że przepisy nie wskazują, w jaki sposób określić wartość wynagrodzenia w umowie dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu. Zależy to od ustaleń stron. Przede wszystkim należy uwzględnić specyfikę urządzeń przesyłowych, większe koszty uprawy gruntów rolnych, mniejsze plony oraz wpływ na płatności unijne. Należy także uwzględnić, że ustanowie...

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 09:52