StoryEditorPorady prawne

Czy rolnik musi zapłacić podatek VAT od sprzedanej ziemi?

04.03.2021., 17:03h
Jestem właścicielem kilku hektarów gruntów rolnych. W związku z tym, że w planie zagospodarowania przestrzennego część gruntów może być wykorzystywana na cele inne niż rolne, zamierzam sprzedać dwie działki, a w przyszłości kolejne. Czy w takiej sytuacji będę zobowiązany do uiszczenia podatku VAT?

Czy sprzedaż działki jest zawsze opodatkowana?

W odniesieniu do tego pytania warto nawiązać do interpretacji podatkowej z 11 lutego 2020 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zawartej na stronie internetowej Systemu Informacji Podatkowej.

Sprawa dotyczyła osoby prywatnej, która nie prowadziła działalności gospodarczej i chciała sprzedać działki budowlane. Jej zdaniem taka czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u), sprzedaż nastąpi bowiem w ramach zarządu majątkiem prywatnym i wyklucza nazwanie tej czynności działalnością gospodarczą. Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że w świetle obowiązującego stanu prawnego takie stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe. W uzasadnieniu wskazano, że „nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej (...). Przyjęcie, że dany podmiot, sprzedając grunt, działa w charakterze p...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:07