StoryEditorOZE

Czy rolnikom opłaca się założyć spółdzielnia energetyczną?

04.03.2021., 18:03h
- W Polsce nadal mamy problem ze spółdzielniami rolnymi. Rolnicy niechętnie się w nie zrzeszają, a w przypadku spółdzielni biogazowych jest to wskazane. W Niemczech rolnicy dostrzegli potencjał w OZE i chętnie zawiązują takie spółdzielnie - mówiła podczas naszego webinarium prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z UAM w Poznaniu.
Polska do 2020 r. miała mieć 15% energii ze źródeł OZE. Na ten wynik powinna się składać m. in. Energia wytwarzana przez turbiny wiatrowe, biogazownie czy farmy fotowoltaiczne. Obecnie największy potencjał jest w farmach fotowoltaicznych oraz w biogazowniach. Inwestycja w biogazownie to spory wydatek i nie każdy rolnik jest w stanie sam go udźwignąć, dlatego lepsza jest spółdzielnia energetyczna.

Spółdzielnia energetyczna a spółdzielnia rolnicza – jakie są różnice?


Spółdzielnia energetyczna wytwarza energie energetyczną, biogaz lub ciepło w instalacjach. Może to robić na rzecz sieci energetycznej, lokalnej społeczności, czy też wytwarzać na potrzeby własne.

Niemcy przodują w spółdzielczości od lat i mają w tym bogatą tradycję. Przede wszystkim widzą w takiej spółdzielni zysk ekonomiczny. Tamtejsze prawo jest bardzo przyjazne dla obywateli., którzy chcą założyć spółdzielnię. W Niemczech potrzebne są 3 osoby by ją założyć. W Polsce z reguły to jest 10 osób, w niektórych spółdzielniach jest to 5 osób (jeżeli tworzą grupę producencką).

U naszych zachodnich sąsiadów zebrania walne i załatwianie wielu formalności może się odbywać online. To także spore ułatwienie. Innym ciekawym zagadnieniem jest to, że rolnik może być tylko właścicielem gruntu lub działki, a do spółdzielni można zaprosić inwestora, który finansuje budowę biogazownię.

Niemieckie prawo dot. Spółdzielni energetycznej obowiązuje od 2006 roku i są w nim regularnie wprowadzane zmiany. W Polsce tak naprawdę dopiero od 3 lat mamy przepisy, które wspierają i porządkują zagadnienia związane z wytwarzaniem biogazu. U naszych zachodnich sąsiadów ważne są także kwestie podatkowe, które są bardzo proste, przejrzyste i przyjazne dla spółdzielców.

Produkcja biogazu w Polsce


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producent rolny jako wytwórca biogazu rolniczego w mikroinstalacji w Polsce może sprzedać:
  • Energię elektryczną lub ciepło wytworzone z biogazu rolniczego w mikroinstalacji,
  • Biogaz rolniczy wytworzony w mikroinstalacji biogazu rolniczego,
Wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej, ciepła lub biogazu rolniczego w mikroinstalacjach stanowi działalność wytwórczą w rolnictwie w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami ta działalność jest zwolniona prowadzenia działalności gospodarczej. A więc jest to zachęta dla rolników do inwestowania w biogazownie.

Biorąc pod uwagę powyższe dla rolnika wytwarzanie biogazu – czy jako osobie fizycznej, czy jako członkowi spółdzielni energetycznej – jest coraz bardziej atrakcyjną inwestycją.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 05:38