StoryEditorPorady prawne

Czy spółdzielnia energetyczna to także spółdzielnia rolników?

09.10.2019., 13:10h
Dużo się ostatnio mówi o odnawialnych źródłach energii. Jeden z Czytelników zapytał o spółdzielnie energetyczne. Konkretnie o to, w oparciu o jakie przepisy może funkcjonować taka spółdzielnia?
Na pytanie Czytelnika "Tygodnika Poradnika Rolniczego" odpowiedziała dr hab. Aneta Suchoń z UAM:

Pod koniec sierpnia br. weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła zmianę w definicji spółdzielni energetycznej. Według tej ustawy spółdzielnia energetyczna jest to spółdzielnia w rozumieniu Prawa spółdzielczego z 16 września 1982 r. lub ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników. Przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii. 

Spółdzielnia energetyczna ma równoważyć zapotrzebowanie na prąd, biogaz lub ciepło wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej lub ciepłowniczej. 

W świetle ustawy o odnawialnych źródłach energii, spółdzielnia energetyczna spełnia łącznie następujące warunki: 

  • prowadzi działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej, lub na obszarze nie więcej niż trzech tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą; ...
Pozostało 42% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 11:58