StoryEditorPorady prawne

Czy synowa odziedziczy gospodarstwo po zmarłym synu, mimo że w nim nie pracowała?

15.11.2021., 14:11h
Miesiąc temu zginął w wypadku mój 30-letni syn. Dwa lata temu przekazaliśmy mu w darowiźnie gospodarstwo rolne. Pół roku później syn się ożenił. Rok temu przekazaliśmy synowi i synowej działkę pod budowę domu. Syn nie miał dzieci, nie sporządził testamentu. Mam jeszcze dzieci uczące się w szkole wyższej i technikum, które mogłyby prowadzić gospodarstwo rolne. Czy to prawda, że synowa dziedziczy po nim część gospodarstwa rolnego, nawet gdy nigdy w nim nie pracowała?

Kto dziedziczy w pierwszej kolejności po zmarłym?

Przepisy dotyczące dziedziczenia nie są sprzyjające dla darczyńców. Według art. 931 §  1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z kolei artykuł 932 k.c. wskazuje, że w przypadku braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

Zatem połowa gospodarstwa rolnego będzie należała w ramach dziedziczenia do synowej, a połowa przypadnie Panu i Pana żonie. Natomiast w odniesieniu do działki budowlanej tylko jedna czwarta będzie Państwa włas­nością w ramach dziedziczenia. W mojej ocenie, takie zasady nie są zgodne z zasadami współżycia społecznego, czyli art. 5 k.c. Według niego nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. P...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 08:46