StoryEditorporady prawne

Czy za ciągnik siodłowy używany w gospodarstwie trzeba zapłacić podatek od środków transportu?

09.04.2020., 09:04h
Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego ma wątpliwości w sprawie, w której gmina obciąża go podatkiem od środków transportowych, ponieważ posiada ciągnik siodłowy, który wykorzystuje w pracach w przydomowym gospodarstwie. Czy gmina ma takie prawo?
Od kilku lat posiadam ciągnik siodłowy i naczepę. Nie mam zarejestrowanego transportu i nie wykonuję usług. Sprzęt wykorzystuję we własnym gospodarstwie rolnym do przewozu płodów rolnych i nawozów. Od momentu kiedy posiadam ten sprzęt, burmistrz wydaje mi decyzję w sprawie opłaty podatku od środków transportu. Czy jako rolnik mogę być zwolniony z płacenia tego podatku? Tym bardziej że ciągnik siodłowy wraz z naczepą pracuje tylko w moim gospodarstwie i nie przynosi mi dochodu.

Prawo leży po stronie gminy

Przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nie dają podstaw do takiego zwolnienia, jeśli chodzi o ciągnik siodłowy. Zwolniona z podatku powinna być natomiast naczepa.

Zgodnie z art. 8 wymienionej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in.:
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,...
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 19:06